Wiadomości OZE OZE z ośmioprocentowym udziałem w energetycznym miksie wytwarzania 25 września 2017 Wiadomości OZE OZE z ośmioprocentowym udziałem w energetycznym miksie wytwarzania 25 września 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Wszystko wskazuje na to, że polski rząd nie wiąże zbyt dużych nadziei z odnawialnymi źródłami energii. Za największe energetyczne dobro w naszym kraju uznawany jest węgiel kamienny, który w zachodnich państwach Europy odchodzi już w niepamięć. W 2016 roku udział zielonej energii w polskim miksie wytwarzania wzrósł tylko o jeden procent w porównaniu do roku poprzedniego i wyniósł osiem procent. To wynik daleki od tego, co możemy zobaczyć w krajach lepiej rozwiniętych. Reklama Dane pochodzą z analizy opracowanej przez Urząd Regulacji Energetyki. W 2016 roku uzyskano w Polsce 11,769 TWh energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, z wyłączeniem zawodowych elektrowni wodnych. Rok wcześniej z OZE pozyskano w Polsce 10,114 TWh – pomimo, iż oznacza to wzrost o niemal siedemnaście procent, nie determinuje to dużego wzrostu w miksie wytwarzania. Wszystko z powodu kolejnych inwestycji węglowych, które w Polsce wciąż mają się dobrze. W naszym kraju króluje węgiel kamienny – dzięki niemu wytworzono aż 80,348 TWh energii, co daje pięćdziesiąt procent udziału w miksie. Kiedy skonfrontujemy ten wynik z tym, co udało się uzyskać dzięki zielonej energii, ujrzymy przepaść. Taki stan nie jest jednak efektem niemocy OZE, a raczej braku koniecznych inwestycji w sektor energii odnawialnej. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.