Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

OZE wyprzedzi węgiel jeszcze w tym roku. Nowe prognozy 

OZE wyprzedzi węgiel jeszcze w tym roku. Nowe prognozy 

Rok 2025 ma być przełomowym dla energetyki odnawialnej. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że produkcja mocy z OZE po raz pierwszy w historii przewyższy węgiel. 

Reklama

Rekordowa produkcja z OZE przed nami!

Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) do końca 2025 roku odnawialne źródła mogą odpowiadać nawet za 35% światowej produkcji. To o 5% więcej niż w roku 2023. Jest to zasługa głównie farm fotowoltaicznych, które wyprodukują ponad połowę ze wspomnianych 35%. Energia słoneczna i wiatrowa staje się również znacznie tańsza niż kilka lat temu. W porównaniu z rokiem 2010, koszt produkcji energii solarnej jest o około 90% mniejszy, co sprawia, że inwestycje w OZE stają się bardziej opłacalne i atrakcyjne dla inwestorów. 

– Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora energetycznego. Po raz pierwszy OZE staną się dominującym źródłem energii elektrycznej na świecie. Ta zmiana jest nie tylko wynikiem postępu technologicznego i spadku kosztów produkcji, ale także rosnącej świadomości społecznej dotyczącej potrzeby ochrony środowiska – odpowiedział ekspert MAE, dr van der Hoeven.

MAE szacuje, że do 2030 roku energii z odnawialnych źródeł wzrośnie 2,7-krotnie, przekraczając obecne ambicje. Prognozuje się, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone podwoją tempo wzrostu mocy odnawialnych między 2025 a 2030 rokiem, podczas gdy Indie odnotują najszybsze tempo wzrostu wśród rozwijających się gospodarek.

Są sukcesy, ale też wyzwania 

Mimo tak znaczącego wzrostu znaczenia odnawialnych źródeł, produkcja węgla spadnie jedynie nieznacznie. Jest to wynik dużego popytu na ten surowiec w Chinach i Indiach, które łącznie odpowiadają za około 70% globalnej produkcji węgla. Problemem pozostaje również brak odpowiedniej infrastruktury energetycznej oraz działań regulacyjnych i wsparcia finansowego, pozwalającego na rozwój odnawialnych źródeł w mniej zamożnych krajach.

Rok energetyki jądrowej 

Według raportu „The Path to a New Era for Nuclear Energy”, rok 2025 będzie również czasem rekordowych inwestycji w energetykę jądrową. W budowie jest 70 GW nowych mocy – aż 40 państw zawarło inwestycje w atom, w swoich planach energetycznych. W tym rankingu również przodują Chiny. Wśród 52 reaktorów budowanych od 2017 rok, aż 25 jest projektu chińskiego, a 23 rosyjskiego. 

Zobacz też: Japonia będzie produkować 50% energii z OZE do 2040 roku?

Źródła: smoglab.pl, iea.org

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.