Palety z łupin orzecha kokosowego – sposób na ograniczenie wycinki drzew?

Szacuje się, że rocznie ponad miliard drewnianych palet jest produkowanych w samej Azji. W dodatku drewno jest importowane, co niesie za sobą dodatkowe koszty. Dotychczas nie potrafiono wykorzystać potencjału odpadów organicznych – łupin z orzechów kokosowych. Holenderski start-up CocoPallet może to zmienić w szerokim zakresie.

Czasopismo „Nature” podaje, że rocznie wycinanych jest około 15,3 miliarda drzew. Drewno jest nadal jednym z podstawowych dla człowieka surowców, dlatego procesu nie da się całkowicie zatrzymać. Warto jednak ograniczyć straty drzewostanu tam, gdzie jest to możliwe. Jedną z takich branż może być produkcja palet. Tradycyjne materiały budowlane holenderski start-up zastąpił łupinami orzechów kokosowych

Fotowoltaika od Columbus Energy

CocoPallet – kierunek, w którym warto iść

Próba wykorzystania skorup kokosowych na palety nie jest niczym nowatorskim. Takie działania wdrażano na Filipinach.

Z powodu niekorzystnych okoliczności środowiskowych przedsięwzięcie się nie powiodło. Mieliśmy tam na przykład duży problem z zasilaniem– wyjaśnił Jan Van Dam, naukowiec z Uniwersytecie Wageningen. Choć jego eksperyment nie powiódł się, to zainspirował Michiela Vosa, założyciela CocoPallet, który poprosił o poradę.

Dlaczego nie użyjesz łuski kokosowej? – zapytał Van Dam. –Zawiera klej oraz materiały do sklejenia. I wszędzie w Azji znajduje się prawie za darmo na poboczu drogi. Oszołomiony opuściłem jego gabinet z moim ostatnim raportem pod pachą– przyznał Vos. Finalnie zespół naukowców opracował metodę produkcji a CocoPallet ją później skomercjalizował.

CocoPallet produkuje palety transportowe w 100% organiczne – z łupin orzecha kokosowego. Technologia produkcji jest tańsza niż w przypadku wytwarzania palet drewnianych. Konstrukcja jest trwała i praktyczna. Przypomina płytę pilśniową. W dodatku jest odporna na ogień. Według szacunków dzięki działalności firmy, co roku ścięcia unika nawet 200 milionów drzew.