Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele słoneczne działają w nocy! Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że to możliwe

Panele słoneczne działają w nocy

Panele słoneczne działają w nocy! Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że to możliwe

Panele słoneczne działają w nocy? Amerykańscy naukowcy mówią, że jest to możliwe dzięki chłodzeniu radiacyjnemu. Czy to zjawisko zmieni sposób w jaki myślimy o zrównoważonym rozwoju?

BANER MOBILEB1
Reklama

Panele słoneczne działają w nocy

Według ostatnich badań panel słoneczny może pochłaniać energię słoneczną w ciągu dnia i rozpraszać ciepło w nocy. Mowa o tym samym zjawisku, podczas którego powierzchnia Ziemi traci ciepło po zachodzie słońca.

Co ciekawe, znajduje to także zastosowanie w ogniwach słonecznych. Zespół ze Stanford zaprojektował generator termoelektryczny, który zamienia część rozpraszanego ciepła w energię elektryczną. Naukowcy byli w stanie wygenerować dzięki niemu 50-70 miliwatów energii na metr kwadratowy przy bezchmurnym nocnym niebie. Wystarczyło to do zasilania małego urządzenia, takiego jak smartfon lub oświetlenie LED. W dzień generator może wytworzyć nawet 1,3 W/m 2 – twierdzą badacze.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Naukowcy wierzą jednak, że istnieje potencjał do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników dzięki rozwojowi technologii. Jak to możliwe?

Czym jest chłodzenie radiacyjne?

Każdy przedmiot, który przechowuje ciepło staje się źródłem energii, gdy zapada noc. W wyniku tego procesu powstaje różnica temperatur między powierzchnią przedmiotu a powietrzem.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W pogodną noc temperatura panelu słonecznego może spaść o kilka stopni poniżej temperatury otaczającego powietrza. Taka sytuacja może mieć miejsce przy braku chmur odbijających energię podczerwoną z powrotem na Ziemię. Stworzony przez naukowców generator termoelektryczny pobiera energię elektryczną z różnicy temperatur między ogniwem fotowoltaicznym a otoczeniem.

Technologia znana od starożytności

Chociaż chłodzenie radiacyjne może wydawać się rewolucyjne, opiera się na fizyce używanej od starożytności, m.in. do chłodzenia domów. Obecnie technologie chłodzenia radiacyjnego powracają, co będzie kluczowe dla działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Szacuje się, że 770 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. W ciągu dnia generator termoelektryczny mógłby zapewnić im również dodatkową moc oprócz energii elektrycznej wytwarzanej bezpośrednio z ogniw fotowoltaicznych. System mógłby być używany jako ciągłe odnawialne źródło energii zarówno w dzień, jak i w nocy. To szczególnie przydatne w miejscach zlokalizowanych poza siecią elektroenergetyczną.

Zobacz więcej nietypowych paneli słonecznych:

źródło: aip.scitation.org, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.