Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia elektryczna ze słońca na żądanie

Energia elektryczna ze słońca na żądanie

W Szwecji powstał system, który pozwala na przetwarzanie zmagazynowanej energii słonecznej w prąd w dowolnym miejscu i czasie. Przechwycona przez ogniwa energia może być przechowywana nawet przez osiemnaście lat. 

Reklama

Prąd ze słońca na żądanie 

Naukowcy Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji opracowali nowy system produkcji energii, który umożliwia produkcję prądu z energii słonecznej w dowolnym miejscu i czasie, dzięki wykorzystaniu generatora termoelektrycznego. Do tej pory szwedzkim ekspertom udało się zaprezentować projekt transferowania promieni słonecznych w energię cieplną. 

To przełomowy sposób wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Oznacza to, że możemy wykorzystać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej niezależnie od pogody, pory dnia, pory roku czy położenia geograficznego. To zamknięty system, który może działać bez powodowania emisji dwutlenku węglatłumaczy Kasper Moth-Poulsen kierownik badań i profesor na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej w Chalmers.

Projekt oparty jest na technologii molekularnego magazynowania energii słonecznej. 

Co to jest molekularny system magazynowania energii słonecznej? 

Molekularny system magazynowania energii słonecznej (w skrócie MOST) ma ułatwić produkcję ciepła i prądu na żądanie. To zamknięty, bezemisyjny system energetyczny, który przechwytuje energię słoneczną w temperaturze pokojowej i przechowuje ją przez długie okresy czasu bez znaczących strat. 

Naukowcy wysłali energię słoneczną na drugi koniec świata

W ramach testów eksperci z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers przesłali cząsteczkę naładowaną energią słoneczną do Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. Tam energia została uwolniona i przekształcona w prąd za pomocą kompaktowego generatora termoelektrycznego. 

Generator jest ultracienkim układem, który można zintegrować z elektroniką, taką jak słuchawki, inteligentne zegarki i telefony. Do tej pory udało się wyprodukować niewielkie ilości energii elektrycznej, ale nowe wyniki pokazują, że projekt naprawdę działa. Wygląda to bardzo obiecującomówi badacz Zhihang Wang z Chalmers University of Technology. 

Samodzielnie ładująca się elektronika na horyzoncie

Aktualnie naukowcy pracują nad usprawnieniem systemu, co w przyszłości ma umożliwić samodzielne ładowanie się gadżetów elektronicznych za pomoca zmagazynowanej energii słonecznej. 

Źródło: Science Daily 

Fot. główne: Chalmers University of Technology

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.