Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Grawitacyjne magazynowanie energii. Jak to działa i jakie ma korzyści?

grawitacja

Grawitacyjne magazynowanie energii. Jak to działa i jakie ma korzyści?

Modułowe systemy grawitacyjnego magazynowania energii wykorzystują siłę grawitacji i energię kinetyczną do przechowywania oraz wysyłania energii poprzez podnoszenie i opuszczanie ciężkich materiałów pochodzących z recyklingu. Czy Europę czeka przełom w zakresie magazynowania energii?

Reklama

Magazynuje energię dzięki energii kinetycznej

Czy wreszcie nadszedł moment na wykorzystanie sił grawitacji do magazynowania energii? W ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ilość firm, które przymierzały się do wykorzystania tej formy magazynowania nadmiaru energii w branży OZE. Wiele z nich zostało ruszyło, ale finalnie zawiodły. Na rynku pojawiły się za to dwie firmy, które zdążyły zyskać już swoich klientów. Mowa o Gravitricity i Energy Vault.

Gravitricity dostrzegło potencjał grawitacji w opracowaniu prostego systemu opartego na obciążnikach i wciągarkach, który mógłby być stosowany początkowo w kopalniach, a następnie w innych działach przemysłu. Firma współpracuje z holenderskim producentem wciągarek i urządzeń offshore Huisman Equipment BV.

Energy Vault to szwajcarsko-amerykański startup, który zaproponował jakiś czas temu wyjątkową formę magazynowania energii. Po uzyskaniu środków rozpoczął realizację projektu grawitacyjnego magazynowania energii. Firma kończy właśnie realizację największego na świecie grawitacyjnego magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh.

Te nowoczesne systemy magazynowania energii, jak nazwa wskazuje, opierają się na zasadach grawitacji i inżynierii mechanicznej. Przełomowa technologia została zainspirowana elektrowniami szczytowo-pompowymi, które również opierają się na sile grawitacji i ruchu wody w celu magazynowania energii. Energy Vault zastępuje wodę wykonanymi na zamówienie cegłami kompozytowymi. Co ważne, są one wytwarzane z lokalnie pozyskiwanej ziemi, piasku lub materiałów odpadowych, w tym z pozostałości po spalaniu węgla, a m.in. także z wycofanych z eksploatacji łopat wiatrowych.

Grawitacyjne magazynowanie energii – jak to działa?

Ciężkie cegły są podnoszone za pomocą automatycznego dźwigu. Na wysokości ok. 100 m poszczególne elementy ustawia się na specjalnej konstrukcji. Tutaj podnoszenie cegieł związane jest z procesem magazynowania energii potencjalnej. 

Proces ten rozpoczyna się kiedy nadmiar energii wpływa do sieci, ale jeżeli ilość produkowanej energii spadnie, dźwig opuści ciężkie bloki, aby oddać energię do sieci energetycznej. To dzięki energii kinetycznej wytwarzanej podczas opuszczania można napędzić generatory zwracające energię do sieci. 

Na drodze do dekarbonizacji przemysłu

Technologia Energy Vault ma ogromny potencjał, aby wykorzystać ją w przemyśle.  Magazynowanie energii dzięki sile grawitacji zdobyło już uznanie, m.in. Australijczyków. Spółka Sun Metals chce jeszcze w tym roku wdrożyć w swojej rafinerii to rozwiązanie. Zastrzeżona technologia ma wesprzeć działania firmy dążącej do całkowitej dekarbonizacji. 

Sun Metals chce być pierwszą rafinerią na świecie produkującą zielony cynk wykonany w całości z energii odnawialnej. 

Misją Sun Metals jest miano najbezpieczniejszej, najbardziej przyjaznej dla środowiska i najbardziej konkurencyjnej rafinerii cynku na świecie.

Energy Vault podpisało też umowę współpracy z BHP Ventures. Firma dostarcza wszelkie surowce dla branży budowlanej, takie jak nikiel, miedź, stal i inne materiały. BHP również dąży do dekarbonizacji. 

źródło: energyvault.com, businesswire.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.