Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Globalne temperatury powietrza i oceanów w lipcu pobiły rekordy

Globalne temperatury powietrza i oceanów w lipcu pobiły rekordy

To już pewne – średnia globalna temperatura w lipcu 2023 roku była najwyższa w historii dla jakiegokolwiek miesiąca. Wyniosła 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Copernicus Climate Change Service (C3S) podsumowuje dane z miesiąca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekordowy lipiec

Z raportu wynika także, że lipiec był o 0,72°C cieplejszy niż średnia z lat 1991-2020 dla lipca i o 0,33°C cieplejszy niż poprzedni najcieplejszy miesiąc, tj. lipiec 2019. Szacuje się, że miesiąc ten był o około 1,5°C cieplejszy niż średnia z lat 1850-1900. Fale upałów wystąpiły w wielu regionach półkuli północnej, w tym w południowej Europie. A temperatury znacznie powyżej średniej wystąpiły w kilku krajach Ameryki Południowej i na znacznej części Antarktydy.

fig1 era5 daily sst 60S 60N 1979 2023 dark
Dzienna globalna temperatura powierzchni morza (°C) uśredniona w domenie 60°S-60°N przedstawiona jako wykres szeregu czasowego dla każdego roku od 1 stycznia 1979 r. do 31 lipca 2023 r. Lata 2023 i 2016 pokazano grubymi liniami zacieniowanymi odpowiednio na jasnoczerwono i ciemnoczerwono. Inne lata są pokazane cienkimi liniami i zacieniowane zgodnie z dekadą, od niebieskiego (lata 1970.) do ceglastoczerwonego (lata 2020.). Dane: ERA5. Źródło: C3S/ECMWF.

Globalne średnie temperatury powierzchni morza nadal rosły, po długim okresie niezwykle wysokich temperatur od kwietnia 2023 roku, osiągając rekordowo wysokie poziomy w lipcu. W całym miesiącu średnia globalna temperatura powierzchni morza była o 0,51°C wyższa od średniej z lat 1991-2020.

Północny Atlantyk był w lipcu o 1,05°C powyżej średniej, ponieważ temperatury w północno-wschodniej części basenu utrzymywały się powyżej średniej, a na północno-zachodnim Atlantyku wystąpiły niezwykle wysokie temperatury.

Pojawiły się morskie fale upałów na południe od Grenlandii i na Morzu Labrador, w basenie Morza Karaibskiego i na Morzu Śródziemnym.

Sytuacja El Niño nadal rozwijała się nad równikowym wschodnim Pacyfikiem.

Właśnie byliśmy świadkami, jak globalne temperatury powietrza i globalne temperatury powierzchni oceanów ustanowiły w lipcu nowe rekordy wszech czasów. Rekordy te mają tragiczne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i planety narażonej na coraz częstsze i intensywniejsze ekstremalne zjawiskapowiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S).

dwa
Średnia globalna temperatura powietrza na powierzchni dla każdego lipca w latach 1940-2023. Odcienie niebieskiego oznaczają lata chłodniejsze od średniej, podczas gdy odcienie czerwonego wskazują lata cieplejsze od średniej. Dane: ERA5. Źródło: C3S/ECMWF.

Średnia globalna

Porównując średnie dla dotychczasowego roku kalendarzowego, od stycznia do lipca, średnia globalna dla 2023 roku jest trzecią najwyższą w historii, wynoszącą 0,43°C w stosunku do lat 1991-2020, w porównaniu z 0,49°C w 2016 i 0,48°C w 2020 roku. Oczekuje się, że różnica między 2023 a 2016 zmniejszy się w nadchodzących miesiącach, ponieważ ostatnie miesiące 2016 roku były stosunkowo chłodne (obniżając średnią roczną do 0,44°C), podczas gdy pozostała część 2023 roku ma być stosunkowo ciepła w miarę rozwoju obecnego zjawiska El Niño.

Rok 2023 jest obecnie trzecim najcieplejszym rokiem do tej pory, z temperaturą o 0,43ºC wyższą od ostatniej średniej, a średnia globalna temperatura w lipcu wyniosła 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Nawet jeśli jest to tylko tymczasowe, pokazuje to pilną potrzebę podjęcia intensywnych wysiłków w celu ograniczenia globalnych emisji gazów cieplarnianych, które są głównym motorem tych rekordów dodaje Samantha Burgess.

Badania opublikowane przez World Weather Attribution wyraźnie wskazują, że śmiertelne fale upałów, których doświadczamy nie wydarzyłyby się w takiej skali w świecie bez zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka. Naukowcy porównali ze sobą model klimatyczny odwzorowujący aktualne warunki oraz model bez zmian klimatu. 

Pokrywa lodowa na morzu

Upały wpływają też na pokrywę lodową. Zasięg pokrywy lodowej na Antarktydzie nadal bił rekordy dla tej pory roku, z miesięczną wartością 15% poniżej średniej i miał zdecydowanie najniższy lipcowy zasięg od czasu rozpoczęcia obserwacji satelitarnych.

Podobnie jak w czerwcu, dzienny zasięg pokrywy lodowej na Antarktydzie pozostawał znacznie poniżej wcześniej obserwowanych wartości dla tej pory roku przez cały miesiąc.

Skupisko pokrywy lodowej znajdowało się poniżej średniej w północnej części Morza Weddella, wschodniej części Morza Bellingshausena i północnej części Morza Rossa, podczas gdy ponadprzeciętne skupisko utrzymywało się w szerokim sektorze Morza Amundsena.

Zasięg arktycznej pokrywy lodowej był nieco poniżej średniej, ale znacznie powyżej rekordowego minimum z lipca 2020 roku.

Podczas gdy większość Oceanu Arktycznego odnotowała skupiska pokrywy lodowej poniżej średniej, ponadprzeciętne skupiska utrzymywały się na północ od północnego wybrzeża Syberii.

źródło: informacja prasowa

Więcej informacji na temat temperatur powierzchni powietrza w lipcu 2023 r. można znaleźć tutaj.

Więcej informacji na temat temperatur powierzchni morza w lipcu 2023 r. można znaleźć tutaj.

Materiały wideo towarzyszące mapom można znaleźć tutaj.

Więcej informacji na temat zmiennych klimatycznych w czerwcu i aktualizacji klimatu z poprzednich miesięcy, a także grafiki w wysokiej rozdzielczości i wideo można pobrać tutaj

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące monitorowania temperatury można znaleźć tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.