Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Światowy Dzień Długu Ekologicznego 2023. Już wyczerpaliśmy oszczędności Ziemi 

Światowy Dzień Długu Ekologicznego 2023. Już wyczerpaliśmy oszczędności Ziemi 

2. sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Długu Ekologicznego. Oznacza to, że w ciągu siedmiu miesięcy wykorzystaliśmy zapasy naturalnych zasobów na cały rok. To już 52. rok z rzędu, gdy zaciągamy kredyt u Ziemi. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Światowy Dzień Długu Ekologicznego 2023 

Dzień Długu Ekologicznego to moment, gdy kończą się zasoby naturalne, które Ziemia jest w stanie odbudować w ciągu roku. Innymi słowy, od dzisiaj zaciągamy kredyt. A spłacać będą go przyszłe pokolenia. 

EOD 2023 1200x675 1
źródło: overshootday.org

To już 52. rok z rzędu, kiedy roczny zapas zasobów naturalnych nam nie wystarcza. Po raz pierwszy ludzka konsumpcja przekroczyła granice możliwości naszej planety w latach 70. XX wieku. Od tamtej pory tempo konsumpcji zwiększa się z każdym rokiem, data Światowego Dnia Długu Ekologicznego niebezpiecznie się przesuwa. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
ytZh7EU6C4hHSWMjyGxCJu36OoYXWE suvbuZj FvI7FG1 QBFIA HfS1bcCFwgqsI58m1LfCBy6CBYznvBV
Dzień Długu Ekologicznego w latach 1971-2023. Źródło: overshootday.org

Fakt, w tym roku Światowy Dzień Długu Ekologicznego wypadł pięć dni później niż rok temu. Czy to oznacza poprawę? W żadnym wypadku. Jak podkreślają autorzy obliczeń wynika to z dostępu do lepszych i dokładniejszych danych. Co więcej, kilka dni to nadal za mało, aby Ziemia mogła się zregenerować. 

Znacznie istotniejszym wskaźnikiem od daty jest wielkość długu ekologicznego. Jak go obliczono?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Jak liczy się dług ekologiczny? 

Za inicjatywą Światowego Dnia Długu Ekologicznego stoi niezależny instytutu badawczy, który zajmuje się obliczaniem śladu ekologicznego – Global Footprint Network

Datę Dnia Długu Ekologicznego wyznacza się dzieląc ilość zasobów naturalnych przez ślad ekologiczny ludzkości, a wynik mnoży się przez liczbę dni w roku. Ślad ekologiczny to uniwersalny wskaźnik nadużycia zasobów biologicznych. Bierze pod uwagę zużycie paliw kopalnych, wody, gleby, emisję dwutlenku węgla i liczbę złowionych ryb. 

Obecnie w ciągu roku jako ludzkość zużywamy 175% odnawialnych zasobów ziemi. Według danych Global Footprint Network ponad 3 mld osób żyje w krajach, które w ciągu roku produkują mniej żywności niż konsumują, a ta liczba ciągle rośnie. Jeżeli ta tendencja się nie zmieni do 2050 roku będziemy potrzebować aż trzech planet, aby zaspokoić globalne potrzeby. 

Polska ma już to za sobą 

W przypadku Polski dzień, w którym wyczerpaliśmy zasoby naturalne wypadł 2. maja. Skala konsumpcji Polek i Polaków jest wystarczająca, aby wykorzystać cały budżet, jaki daje nam przyroda w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku. A w dodatku nie po raz pierwszy. 

Nasz kredyt rośnie od lat 60. To był ostatni moment, kiedy zasoby naturalne kraju wystarczały na pokrycie zapotrzebowania Polek i Polaków. Aktualnie potrzebujemy do tego aż trzech planet, a żeby zaspokoić konsumpcję, zapożyczamy się coraz bardziej. 

Źródło: overshootday.org

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.