Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morze Śródziemne nigdy nie było tak gorące. Padł rekord temperatury 

Morze Śródziemne nigdy nie było tak gorące. Padł rekord temperatury 

W poniedziałek 24 lipca średnia temperatura Morza Śródziemnego dobiła rekordowych wartości. Jak podał barceloński Instytut Nauk o Morzu, na powierzchni wody zanotowano nawet 30°C. Przyczyną ekstremalna fala upałów. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rekord temperatury Morza Śródziemnego 

Jeszcze nigdy wody Morza Śródziemnego nie były tak gorące, jak w ostatni poniedziałek. Przedstawiciel barcelońskiego Instytutu Nauk o Morzu Justino Martínez, poinformował, że w kilku miejscach pomiędzy Sycylią a Neapolem temperatura powierzchni wody wyniosła nawet 30°C. Po uśrednieniu wyników okazało się, że Morze Śródziemne osiągnęło średnią dobową temperaturę na poziomie 28,4°C. Dotychczasowym rekordem temperatury, jaką zanotowano w akwenie było 28,2°C w 2003 roku. 

MAPA
Anomalie temperatury wód powierzchniowych Morza Śródziemnego, które zanotowano 25. lipca 2023 roku. Źródło: Mediterranean Heat Waves Monitoring Service

Przyczyną rekordu gorąca są fale upałów, które obejmują północ Afryki i południe Europy, a kumulują się nad basenem Morza Śródziemnego. 

Zanim informacja o nowym rekordzie temperatury zostanie oficjalnie ogłoszona, musi zostać potwierdzona przez system badawczy Copernicus, czyli unijny program obserwacji Ziemi. To jednak nie pierwszy raz, gdy naukowcy zwracają uwagę, na to, że z Morzem Śródziemnym dzieje się coś niepokojącego. 

Badania Morza Śródziemnego 

W 2020 roku organizacja unijna przywołała model zmian klimatu Sieci Śródziemnomorskich Ekspertów ds. Zmian Klimatu i Środowiska (MedECC), zgodnie z którym rejon śródziemnomorski ociepla się o 20% szybciej niż reszta świata. W praktyce oznacza to, że już w ciągu najbliższych 20 lat temperatura akwenu będzie o 2,2°C wyższa. 

Niemniej niepokojących wniosków przynosi raport z 2022 roku, który powstał przy współpracy hiszpańskich centrów oceanograficznych i instytutów badawczych. W pracy przeanalizowano informacje zebrane w ciągu ostatnich trzech dekad. Okazało się, że temperatura i zasolenie Morza Śródziemnego zwiększa się w gwałtownym tempie, a zmiany dotyczą wód od największych głębokości aż do powierzchni. 

Czym grozi ocieplenie mórz i oceanów?

Morza i oceany pokrywają blisko 70% powierzchni Ziemi, będąc największym ekosystemem na całej planecie. W dodatku stanowią jedno z kluczowych elementów systemu klimatycznego. Chociaż może się wydawać, że globalne ocieplenie wód nie jest poważniejszym zagrożeniem niż ocieplenie lądów, konsekwencje tego zjawiska dotyczą całego życia na planecie. Jakie mogą być skutki ocieplenia oceanów?

  1. Wyższa temperatura wód oceanicznych prowadzi do zwiększenia ryzyka ekstremalnych warunków pogodowych, jak ekstremalne burze, huragany, opady deszczu, ale również susze, ponieważ zmienia cyrkulację atmosferyczną. 
  1. Ocieplenie oceanów odpowiada za ⅓ efektu podniesienia poziomu mórz w XX wieku. W wyniku podnoszenia temperatury wód na średniej głębokości topnieją pokrywy lodowe Grenlandii i Arktykii. 
  1. Fale gorąca w oceanach tworzą warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych glonów. Koncentracja toksyn w wodzie może doprowadzić do zatrucia morskiego łańcucha pokarmowego, a finalnie również ludzi. 
  1. Ocieplenie oceanów wpływa na zmniejszenie poziomu tlenu i składników odżywczych, zagrażając morskiemu ekosystemowi. Modele klimatyczne pokazują, że jeśli średnia temperatura wzrośnie o 1,5°C, do połowy tego stulecia możemy stracić nawet 90% tropikalnych raf koralowych.

Źródła: zeit.com, icm.csic.es

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.