Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hydropanel, czyli moduł fotowoltaiczny, który produkuje wodę pitną

Hydropanel, czyli moduł fotowoltaiczny, który produkuje wodę pitną

Hydropanel to moduł fotowoltaiczny, który produkuje wodę pitną. Urządzenie, które opracowała amerykańska firma jest już do kupienia. Jak działa i gdzie najlepiej się sprawdzi?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Hydropanel produkuje wodę pitną

Source Global wprowadziło do sprzedaży hydropanel, czyli moduł fotowoltaiczny, który produkuje wodę pitną. Technologia może zostać wykorzystana w wyjątkowo gorących klimatach np. w Azji czy w Afryce. Producent przekonuje, że hydropanel to pierwszy na świecie odnawialny system wody pitnej.

Jak działa to urządzenie? Podobnie jak w przypadku tradycyjnego panelu fotowoltaicznego promieniowanie słoneczne jest przekształcane w energię elektryczną. Wytworzony prąd napędza wentylatory, które odzyskują parę wodną z powietrza atmosferycznego. Z kolei ciepło towarzyszące pracy urządzenia zmienia odzyskaną parę wodną w postać ciekłą. Uzyskana w ten sposób woda jest następnie oczyszczana i mineralizowana.

Według zapewnień producenta Hydropanel świetnie sprawdzi się m.in w Azji i Afryce. Dlaczego akurat tam? W tych regionach świata wiele społeczeństw cierpi na deficyt wody. Wynalazek Source Global jest w stanie produkować ją już przy 10% wilgotności powietrza. Pierwszy Hydropanel firma postawiła na pustyni w Omanie.

Hydropanel w dwóch wariantach

Urządzenie występuje w dwóch wersjach: Commercial Hydropanel oraz R3 Residential Hydropanel. Oba mogą pracować przez 15 lat.

hydropanel ground2
Hydropanel, czyli moduł fotowoltaiczny, który produkuje produkuje wodę pitną. Źródło: source.co

Commercial Hydropanel jest w stanie wyprodukować sześć półlitrowych butelek wody pitnej dziennie, w sumie 90 litrów miesięcznie. Ta wersja ma wymiary: 1830 x 1219 mm przy masie 136 kg. Ile kosztuje? 2950 dolarów, czyli ponad 12 tys. złotych.

R3 Residential Hydropanel występuje za to ze zbiornikiem pojemności 75 lub 150 litrów. Moduł ten jest większy od drugiego z oferowanych przez Source Global. Jego wymiary to: 2400 x 1200 mm przy masie 154 kg. W przypadku R3 Residential Hydropanel cena uzależniona jest od indywidualnych ustaleń z klientem.

Źródło: source.co

Fot: Canva, source.co

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.