Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy opracowali fotoreaktor do produkcji wodoru. Może być montowany na dachach jak panel PV

Naukowcy opracowali fotoreaktor do produkcji wodoru. Może być montowany na dachach jak panel PV

Naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology zaprojektowali fotoreaktor do produkcji wodoru. Urządzenie przypomina wyglądem panel fotowoltaiczny i podobnie jak on może być montowany na dachach budynków.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fotoreaktor produkujący wodór

Fotoreaktor opracowany przez niemieckich naukowców w swojej pracy wykorzystuje fotokatalizator, który rozszczepia wodę do produkcji wodoru. Według pomysłodawców może być montowany podobnie jak panel fotowoltaiczny na dachach budynków jak i na farmach solarnych. 

Jak czytamy na pv-magazine.com urządzenie składa się z setek równoległych kanałów reakcyjnych. Każdy z nich zawiera koncentrator w kształcie litery V, który zbiera światło z różnych kierunków i kieruje je do przypominającej rurkę, lustrzanej wnęki.  

– Fotoreaktor powinien idealnie przewodzić wpadające światło słoneczne do fotokatalizatorawyjaśnia Paul Kant z Instytutu Inżynierii Mikroprocesowej (IMVT) w Karlsruhe Institute of Technology.

OfI9awrXW IffFkbv9BjtB0L5 i7Psfz6D0NtJbYuFSLXk6cicJbzbdBThSUPPHJrei meCTpCFRx4YTtk27rsapsNuyXR5iHhdaXaLSrfdSRIxSGVIb2Bm26

Źródło: imvt.kit.edu

Kiedy fotoreaktor będzie można kupić?

Fotoreaktor zaprezentowany przez niemieckich naukowców przybrał formę mikrostrukturalnego panela polimerowego. Został pokryty aluminium, dzięki czemu jest w stanie efektywnie transportować energię do fotokalizatora przez cały dzień.

Co więcej naukowcy twierdzą, że koszty produkcji fotoreaktora są naprawdę niskie. Do jego konstrukcji potrzebne są jedynie trzy części polimerowe. Materiały do fotoreaktora produkującego wodór kosztują około 9,4 dolara za 1 m2.  Po uwzględnieniu fotokatalizatora o wartości 1 miliona dolarów za tonę, koszt ten  wzrasta do około 22 dolarów za 1 m2.

Źródło i fot główna: pv-magazine.com, imvt.kit.edu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.