Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza taka instalacja na świecie! W elbląskiej elektrociepłowni będzie produkowany zielony wodór

Pierwsza taka instalacja na świecie! W elbląskiej elektrociepłowni będzie produkowany zielony wodór

W Elblągu uruchomiono pierwszą na świecie dwukierunkową instalację, która produkuje zielony wodór w oparciu o ogniwa stałotlenkowe. Układ współpracuje z blokiem biomasowym BB20 w elbląskiej elektrociepłowni. Za innowacyjny projekt odpowiadają: Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa, Instytut Maszyn Przepływowych i Instytut Energetyki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Elbląg stawia na zielony wodór

W 2018 roku grupa Energa (obecnie należąca do Grupy Orlen) rozpoczęła współpracę z instytutami badawczymi i naukowcami przy produkcji wodoru. W efekcie opracowano projekt pod nazwą rSOC, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Uruchomienie dwukierunkowej instalacji produkcji wodoru w Elblągu to bardzo ważne osiągnięcie w ramach projektu, który prowadzimy od trzech lat wraz z wiodącymi instytutami badawczymi. Testy instalacji potwierdziły zakładane parametry pracy, co jest szczególnie istotne w kontekście zwiększającego się zapotrzebowania na zielony wodór w Polsce oraz przez Grupę Orlen – mówi Maciej Wiatrak, prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego im. Faradaya.

Projekt, o którym mowa powstał na terenie elektrociepłowni w Elblągu, należącej do spółki Energa Kogeneracja. Instalacja produkująca zielony wodór współpracuje z blokiem biomasowym BB20. Co ciekawe może również działać jako ogniwo paliwowe, przetwarzając pierwiastek na prąd elektryczny. Dlaczego jest to tak istotne? Rozwiązanie tego typu może być używane nie tylko do produkcji zielonego wodoru, który posłuży np. do napędu samochodów czy autobusów, ale także jako magazyn energii.

– Instalacja jest małoskalową demonstracją przełomowego rozwiązania jakim są stałotlenkowe ogniwa elektrochemiczne, które mogą pracować naprzemiennie w trybie elektrolizera lub ogniwa paliwowego. Instalacja pilotażowa udowadnia, że aktywa wytwórcze konwencjonalnej energetyki mogą odegrać nową rolę, jako źródła pary i energii dla elektrolizerów. Możliwość replikacji tego rozwiązania jest bardzo szeroka i z powodzeniem może być wykorzystana w instalacjach wytwarzania wodoru oraz magazynowania energii dużej mocy – wyjaśnia prof. Jakub Kupecki, Dyrektor Instytutu Energetyki.

Instalacja w Elblągu produkująca zielony wodór ma moc 10 kW. Mimo niewielkich rozmiarów może okazać się ważnym krokiem w rozwoju technologii wodorowych w Polsce.

aktualne zdjecie portal 1800x900 33
Instalacja produkująca zielony wodór w elektrociepłowni w Elblągu. Fot. media.energa.pl

Pierwsze polskie miasto zasilane zielonym wodorem

Na wodór zdecydowały się także władze innego polskiego miasta – Sanoka,  które realizują kompleksowy plan transformacji energetycznej. Głównym celem ma być rozwój energii z odnawialnego wodoru. 

W 2022 roku sanockie przedsiębiorstwo komunalne SGPK powołało Hydro Sanok. To pierwsza samorządowa spółka wodorowa w Polsce. Jej zadaniem będzie rozwój nowych źródeł wytwarzania energii opartych na technologiach wodorowych, które mają wspierać sektor transportu i przemysłu.

Oprócz tego, Sanok zainwestuje również w modernizację systemu ogrzewania, dzięki czemu odpadowa energia cieplna z produkcji wodoru będzie mogła być wykorzystywana w ciepłownictwie. Projekt wspierają nie tylko władze miasta, ale całe województwo podkarpackie i rząd kraju. 

Zielony wodór kluczowy w dekarbonizacji światowej energetyki

W 2022 roku wodór stanowił mniej niż 2% zużycia energii w Europie i był wykorzystywany głównie do produkcji produktów chemicznych, takich jak tworzywa sztuczne i nawozy. 96% tego pierwiastka było produkowane przy użyciu gazu ziemnego, co powodowało znaczne ilości emisji dwutlenku węgla.

Do produkowania wodoru zachęca Komisja Europejska. Celem UE jest wytworzenie do 2030 roku 10 mln ton odnawialnej odmiany tego pierwiastka. Ma być używany m.in. do napędzania pojazdów, ogrzewania, ale też produkcji paliw syntetycznych.

Celem światowego sektora energetycznego jest osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 roku, żeby ograniczyć wzrost temperatury na świecie maksymalnie do 1,5°C. Według raportu rocznego Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) przejście z paliw kopalnych na źródła odnawialne ma nastąpić do połowy XXI wieku. Przewiduje się, że prawie 90% produkcji energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE, w tym z zielonego wodoru.

Źródło: media.energa.pl

Fot. media.energa.pl, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.