Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele PV nad malinami. Wiemy, gdzie powstanie największa farma agrofotowoltaiczna w Europie

Panele PV nad malinami. Wiemy, gdzie powstanie największa farma agrofotowoltaiczna w Europie

Już w pierwszym kwartale 2024 roku ma zostać ukończona budowa największej farmy agrofotowoltaicznej w Europie. Nad malinami zostanie zamontowanych ponad 24 tys. paneli PV. Kto i gdzie zrealizuje ten projekt?

BANER MOBILEB1
Reklama

Gdzie powstanie największa farma agrofotowoltaiczna w Europie?

Największa w Europie farma agrofotowoltaiczna powstanie w Meierijstad, w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. Za jej budowę odpowiada firma BayWa r.e. i zależna od niej spółka GroenLeven. 

Farma agrofotowoltaiczna zostanie zamontowana na terenie gospodarstwa rolnego Maartena van Hoofa. Nad uprawą malin na specjalnej konstrukcji zainstalowanych zostanie 24,2 tys. paneli PV. Osiągną one moc 8,7 MWp. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W 2020 roku, przed rozpoczęciem budowy, w tym samym miejscu przeprowadzony został projekt pilotażowy. Sukces tego przedsięwzięcia skłonił holenderskiego rolnika do wyposażenia całej swojej farmy malin w panele fotowoltaiczne.W inwestycji pomogły dotacje rządowe.

Według BayWa r.e. instalacja będzie w stanie produkować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 2,8 tys. domów. Budowa największej farmy agrofotowoltaicznej w Europie ma zostać ukończona w pierwszym kwartale 2024 roku.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
Agri PV Image Content 9 1920x1080
Rusza budowa największej w Europie farmy agrofotowoltaicznej. Źródło: baywa-re.pl

Czy farma agrofotowoltaiczna się opłaca?

Farmy agrofotowoltaiczne zostały zamontowane także w innych krajach Europy. Do tej pory BayWa r.e. zrealizowała już 14 projektów agri-PV w Europie. Mimo tego  podobne instalacje nie zyskały jeszcze dużej popularności.

– Rozwój projektu opiera się na owocnym programie pilotażowym i innych sukcesach w takich miejscach jak Niemcy, Austria i Holandia. Krótko mówiąc, wiemy, że te inicjatywy działają. Technologia jest sprawdzona, ale polityka musi zacząć za tym nadążać. Aby agri-PV zyskało popularność w Europie i przyniosło rzeczywiste pozytywne zmiany, potrzebujemy wsparcia w postaci przepisów i dotacjimówi Benedikt Ortmann, globalny dyrektor projektów solarnych w BayWa r.e.

1xHh9n YOYNgScBKniKA2NEsG5bTUBliNEBHbTGUjwx PItufPEkwGTRTcl0YpATUm8 AnoA1u9e157JLQyXqdByADZXCdmbFlqr8KAAGSWDUlhtXIjHPAKH7LiCkUj2NizAAvUrd5frQzmeYkGQiY
Rusza budowa największej w Europie farmy agrofotowoltaicznej. Źródło: baywa-re.pl

Stephan Schindele, kierownik ds. agrofotowoltaiki w BayWa r.e., podkreśla, że moduły fotowoltaiczne chronią owoce i zapewniają bardziej odporne środowisko dla upraw, jednocześnie ograniczając konieczność wykorzystania folii ochronnych. 

– W odpowiedzi na kryzys energetyczny, żywnościowy i klimatyczny musimy rozwijać synergie i umożliwić wielofunkcyjne wykorzystanie gruntów. Ekspansja energii słonecznej powinna odbywać się w harmonii z rolnictwem i naturą. Szczegółowo eksperymentowaliśmy z poziomem przezroczystości modułów fotowoltaicznych potrzebnym do przepuszczania światła do upraw. Teraz możemy zapewnić odpowiednie warunki i generować energię wyjaśnia Stephan Schindele.

Źródło: baywa-re.pl

Fot: baywa-re.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.