Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dofinansowanie dla klastrów i spółdzielni. We wrześniu rusza nabór wniosków

Dofinansowanie dla klastrów i spółdzielni. We wrześniu rusza nabór wniosków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 12 września rozpocznie się przyjmowanie wniosków na dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w odnawialne źródła energii realizowanych przez klastry energii, spółdzielnie i samorządy. Łącznie w programie można uzyskać do 1,4 mln zł dofinansowania.

Reklama

Dofinansowanie dla klastrów energii i spółdzielni energetycznych

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził regulamin wyboru przedsięwzięć, dla przygotowania dokumentacji inwestycji w odnawialne źródła energii. W naborze wyłonionych zostanie 139 projektów realizowanych przez klastry energii, spółdzielnie energetyczne i samorządy. Budżet wynosi blisko 187 mln zł.

Program składa się z dwóch etapów. Pierwszy to opracowanie ogólnej koncepcji i przygotowanie projektu społeczności energetycznych. W drugim natomiast wyłonionych zostanie 10 najbardziej zaawansowanych projektów. To one uzyskają dofinansowanie na realizację.

Jaka wysokość dofinansowania?

O dofinansowanie mogą starać się klastry energii, spółdzielnie energetyczne i jednostki samorządu terytorialnego (JST), które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszym etapie programu wynoszą: dla klastrów energii – 1,55 mln zł, dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł, dla JST – 1,4 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania nie może przekroczyć 95% wartości projektów.

Nabór rusza w 12 września i będzie prowadzony w trybie ciągłym do osiągnięcia zakładanej liczby projektów. Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej. Wnioski dostępne są na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/.

Większy budżet z REPowerEu

Nabór jest pierwszą częścią programu inwestycji B2.2.2 „Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne”. Jej łączny budżet wynosi blisko 435 mln zł i pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zgłosiło też program do zwiększenia budżetu w ramach planu Komisji Europejskiej REPowerEU, który jest odpowiedzią na kryzys energetyczny i konieczność uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych.

Dzięki temu budżet ma zostać powiększony z 435 mln zł do ponad 851 mln zł. Zwiększy się również liczba projektów ze 139 do 200 we wsparciu przedinwestycyjnym i z 10 do 20 we wsparciu inwestycyjnym. Decyzje o zwiększeniu budżetu ma zapaść do końca roku.

Źródło: samorzad.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.