Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szwajcarski startup tworzy biodegradowalne podeszwy do butów

Szwajcarski startup tworzy biodegradowalne podeszwy do butów

Podeszwy do butów ze skórek bananowych czy łupin orzechów? Szwajcarski startup Kuori udowadnia, że to możliwe i tworzy elastyczne materiały pochodzenia biologicznego. Wszystko po to, by walczyć z wszechobecnym plastikiem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Biodegradowalne podeszwy do butów z resztek jedzenia

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku. Problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Badacze zwrócili uwagę na jedno ze źródeł zanieczyszczenia – podeszwy butów. Większość jest zrobiona z ropopochodnych tworzyw sztucznych, które w codziennym użytkowaniu generują drobinki mikroplastiku. Kiedy chodzimy, biegamy i najzwyczajniej w świecie zużywamy obuwie do gleby, powietrza i wody dostają się mikroskopijne kawałki tworzyw sztucznych.  

Z mikroplastikiem postanowili walczyć twórcy szwajcarskiego startupu Kuroi. W tym celu sięgnęli po resztki żywności takie jak skórki bananowe czy łupiny orzechów. Bioplastik, który stworzyli nadaje się do kompostowania. Na razie znalazł swoje zastosowanie w podeszwach do butów, ale startup już pracuje nad kolejnymi zastosowaniami.

aktualne zdjecie portal 1800x900 2 4
Biodegradowalne podeszwy, zdj: kuori-materials.com

Zespół poszukuje obecnie partnerów do nowych projektów pilotażowych, które pozwoliłyby na wprowadzenie nowych materiałów i produktów. Opracowany przez nich materiał został wyróżniony nagrodą “Renewable Material of the Year 2023” za innowacyjność.

Walka z mikroplastikiem

Zastąpienie tworzyw sztucznych biodegradowalnymi zamiennikami pochodzenia biologicznego jest jednym ze sposobów, w jaki możemy zmniejszyć zanieczyszczenie mikroplastikiem. Wiele firm i startupów pracuje nad rozwiązaniami. Jedną z nich jest startup Kuori, który tworzy elastyczne materiały pochodzenia biologicznego. To dobry sposób na wykorzystanie resztek żywności.

Nasze materiały mogą zostać w pełni ponownie włączone do cyklu biologicznego poprzez kompostowanie przemysłowe. Dlatego nasze materiały umożliwiają producentom obuwia i innym producentom towarów model biznesowy o obiegu zamkniętym – piszą twórcy.

Przypomnijmy, że badaczki z Politechniki Łódzkiej znalazły nietypowy pomysł na produkcję jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych. Opracowane przez nie receptury zakładają wykorzystanie odpadów z wytłoków z oliwek, otrzymywanych po produkcji z nich oliwy oraz mieszanki zbożowej. Metoda opracowana przez zespół nie wymaga stosowania dodatkowych syntetycznych substancji chemicznych.

– Więcej na temat innowacyjnego projektu badaczek z Politechniki Łódzkiej przeczytasz tutaj.

źródło: kuori-materials.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.