Papież Franciszek o zmianach klimatycznych

Klimat oraz następstwa zmian, jakie w nim następują, są przedmiotem rozważań nie tylko naukowców, ale również autorytetów duchowych. Tym razem głos w tej sprawie zabrał papież Franciszek, który po powrocie z pielgrzymki w Kolumbii powiedział, że „świat ulegnie zagładzie, jeśli zignoruje postępujący problem związany ze zmianami klimatu”.

Huragan Irma, który według badaczy jest objawem toczącej świat choroby, w zatrważający sposób spustoszył Karaiby. Aż dziewięćdziesiąt pięć procent budynków tego regionu została zrównana z ziemią, a śmierć poniosło dziesięć osób.

„Widzimy skutki zmian klimatycznych. Naukowcy jasno wskazali drogę, jaką musimy podążać” – powiedział papież Franciszek, powołując się na fakt, że dziewięćdziesiąt siedem procent uczonych zajmujących się klimatem zgadza się, że globalne ocieplenie zostało spowodowane działalnością człowieka.

„Jeśli ktoś wątpi w to, że człowiek ma na to wpływ, niech zapyta naukowców. Mówią jasno, są bardzo precyzyjni. Zmiany klimatyczne, których efekty wszyscy widzimy, określają drogi, jakimi należy pójść. Każdy z nas jest odpowiedzialny. Moralnie odpowiedzialny za podejmowane decyzje – powiedział papież Franciszek, wskazując również na współodpowiedzialność polityków.

Zanim Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z paryskiego porozumienia klimatycznego, otrzymał od papieża Franciszka encyklikę dotyczącą środowiska.

W ten sposób Ojciec Święty chciał przekonać prezydenta USA do uznania naukowych dowodów potwierdzających zagrożenie, jakim jest zmiana klimatu. Mimo dobrych intencji papieża Stany Zjednoczone wycofały się z paryskiej umowy klimatycznej, podpisanej przez blisko dwieście krajów.

Dopytywany przez dziennikarzy, dlaczego ludziom tak trudno zrozumieć problem zmian klimatycznych, papież Franciszek odpowiedział słowami psalmu ze Starego Testamentu: „człowiek jest istotą głupią i upartą, która nie widzi”.

Foto

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Konkurs NASA z fotowoltaiką w tle

Następny artykuł

Autobusy Mercedesa z ogniwami PV będą jeździć po Warszawie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
  • Solidny zasilacz do efektów gitarowych
  • Stabilizowany, impulsowy, uniwersalny 9V zasilacz do efektów gitarowych takich firm jak: Digitech, Behringer, Korg, Boss, Vox, MXR i wielu innych.
    e-muzyczny.com