Parki Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej – dotacje na OZE dla parafii

Na liście pozytywnie ocenionych wniosków o dotację na OZE w województwie podkarpackim znalazły się aż 103 od parafii katolickich. Inicjatorem akcji jest były senator PiS, Kazimierz Jaworski.

Kazimierz Jaworski zainicjował akcję pt. „Parki Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej”, którą poparli biskupi. W jej ramach podkarpackie spółki parafialne przygotowały ponad 270 wniosków, z czego 103 zostały pozytywnie ocenione. Dzięki temu mają one szansę na dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznych.

Panele PV mogą stanąć na gruntach należących do parafii, a produkowany przez nie prąd zostanie wykorzystany przede wszystkim na bieżące potrzebny. Nadwyżki energii sprzedawane będą do sieci. Według przyjętych wniosków moc tych instalacji miałaby wynieść ok. 100-200 kW, a ich koszt szacuje się na ok. 500-800 tys. zł.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dofinansowanie będzie przyznawane ze środków unijnych, z zeszłorocznego konkursu na działania 3.1 “Rozwój OZE” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Brać w nim udział mogły jednostki samorządu terytorialnego, spółki, podmioty publiczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa. Do dotacji można było zgłosić projekty na budowę elektrowni wodnych, wiatrowych, biomasowych, geotermalnych i słonecznych.

Budżet całego konkursu wynosi 70 mln złotych. Z niego wnioskujący mogą uzyskać zwrot 85% kosztów kwalifikowanych. W kolejce na otrzymanie dotacji jest aż 285 podmiotów, których inwestycje szacuje się na około 300 mln złotych.

Foto: Instalacja fotowoltaiczna na siedzibie głównej episkopatu Polski wykonana przez Columbus Energy S.A.