Pasywna przychodnia zdrowia powstanie w Słomnikach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił prawie miliona złotych pożyczki gminie Słomniki, która chce wybudować pasywne, proekologiczne Centrum Usług Medycznych. Dzięki zastosowaniu w budynku specjalnej technologii, możliwe będzie pochłanianie ciepła z otoczenia w taki sposób, by możliwe było ogrzanie wnętrza tego obiektu. Za sprawą wykorzystania takiej metody budynek stanie się bardziej energooszczędny, a w konsekwencji przyjazny środowisku.

Cała inwestycja ma wynieść 5,7 mln złotych. Pożyczka otrzymana od NFOŚiGW zostanie zwrócona, lecz władze gminy liczą, że nie będzie konieczny zwrot każdej otrzymanej złotówki, między innymi w wyniku promowana ekologicznych rozwiązań.

To nie pierwsza pasywna inwestycja w Słomnikach. Już trzy lata temu uruchomiono tam pierwszy w Polsce pasywny budynek użyteczności publicznej. Mowa o hali sportowej, która służy aktywizacji fizycznej mieszkańców oraz uczniów pobliskiego liceum. Hala otrzymała certyfikat Passivhaus Institut i być może właśnie korzyściom, jakie zauważono w trakcie jej użytkowania, mieszkańcy Słomnik zawdzięczają plany budowy kolejnego pasywnego budynku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Energia solarna zyskuje w Singapurze

Następny artykuł

600 autobusów elektrycznych do 2020 roku pojawi się na ulicach

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,