Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pasywne oczyszczanie ścieków może zrewolucjonizować gospodarkę kanalizacyjną wsi

Pasywne oczyszczanie ścieków może zrewolucjonizować gospodarkę kanalizacyjną wsi

System pasywnego oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands, który opracowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, może zrewolucjonizować gospodarkę ściekową na terenach wiejskich. Rozwiązanie naśladuje warunki hydrauliczne i siedliskowe naturalnych ekosystemów bagiennych.

Reklama

Biolodzy UW opracowali sposób pasywnego oczyszczania ścieków

Na stronie Uniwersytetu Warszawskiego przywołano dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny, z których wynika, że 45% mieszkańców terenów wiejskich nadal nie jest objętych systemem kanalizacji.

Choć ścieki powinny być zbierane w szczelnych szambach i regularnie transportowane przez tabor asenizacyjny do oczyszczalni, wiadomo, że tak nie jest. Potwierdza to opublikowany w czerwcu 2019 r. raport NIK, z którego wynika, że choć gminy mają taki obowiązek, to nie ewidencjonują zbiorników, nie monitorują ich stanu ani częstotliwości opróżnianiaczytamy w komunikacie.

Rozwiązaniem tego problemu może być metoda opracowana przez naukowców z Wydziału Biologii UW, która naśladuje naturalne systemy bagienne. Na takich gruntowo roślinnych systemach, w których gleba występuje w stanie nasycenia wodą, na odpowiednich filtrach zachodzi biologiczny proces oczyszczania. Biorą w nim udział różne mikroorganizmy, które zasiedlają rozwinięte systemy korzeni i kłączy roślin wodnych i wodolubnych.

Ekologiczna alternatywa tradycyjnych rozwiązań 

W pasywnych systemach oczyszczania ścieków typu Constructed Wetlands ogromną rolę odgrywają właśnie mikroorganizmy, które degradują i asymilują związki węgla, zatrzymują związki fosforu i metale ciężkie, odpowiadają za asymilację i ulatnianie się związków azotu oraz wytrącanie związków siarki. Rozwiązanie jest w pełni naturalne i ekologiczne – nie stosuje się w nim żadnych substancji chemicznych. Także w porównaniu do tradycyjnych oczyszczalni w systemie pasywnym zużywa się znacznie mniej energii. 

W porównaniu do konwencjonalnych oczyszczalni ścieków, systemy pasywne charakteryzuje prosta obsługa, odporność na nierównomierny dopływ ścieków i konkurencyjne koszty wynikające z braku konieczności mieszania, napowietrzania czy ogrzewania. Systemy pasywne są przy tym opłacalne nawet dla mniejszych przepływów i nie pozostawiają osadów wtórnychtłumaczy cytowany w komunikacie uczelni prof. Łukasz Drewniak z Wydziału Biologii UW i jeden z założycieli uniwersyteckiej spółki
spin-off – RDLS.

źródło: Nauka w Polsce/PAP

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.