1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Palau wprowadza zakaz używania szkodliwych dla raf koralowych kremów do opalania

Palau wprowadza zakaz używania szkodliwych dla raf koralowych kremów do opalania

W Palau, wyspiarskim państwie położonym na Pacyfiku, od 1 stycznia 2020 roku zaczął obowiązywać zakaz używania kremów do opalania, w których skład wchodzą substancje mające szkodliwy wpływ na rafę koralową. Zakaz planują wprowadzić również m.in. Hawaje.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Od początku 2020 roku na terenie Palau nie tylko nie będzie można używać, ale także sprzedawać kremów do opalania, w skład których wchodzi jedna z 10 szkodliwych substancji często stosowanych w tego typu produktach. Na liście toksycznych dla koralowców związków chemicznych znalazły się m.in. oksybenzon i octinoxate. Międzynarodowa Fundacja Raf Koralowych podała, że substancje te zanieczyszczają środowisko naturalne, a zwłaszcza rafę koralową. Większość z nich jest także bardzo toksyczna dla wielu gatunków zwierząt.

Wprowadzenie zakazu władze Palau ogłosiły już w 2018 roku. Tommy Remengesau, prezydent wyspiarskiego państwa, w rozmowie z agencją AFP powiedział, że toksyczne chemikalia znajdujące się w kremach do opalania wykryto w wielu kluczowych siedliskach żyjących tam zwierząt. Ślady toksyn znajdowano także w organizmach żywych.

Musimy szanować środowisko naturalne, bo jest ono siedliskiem życia (…). Nie mamy nic przeciwko byciu pierwszym narodem, który wprowadził ten zakaz  – powiedział Remengesau.

Podobny zakaz w 2021 roku ma zacząć obowiązywać na Hawajach. Wdrażanie takich ograniczeń planują wprowadzić także Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz należąca do Holandii wyspa Bonaire, która położona jest na Morzu Karaibskim. 

fot. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.