Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pęknięcie lodowca w Himalajach spowodowało powódź. Coraz więcej ofiar i ponad 150 zaginionych

indie

Pęknięcie lodowca w Himalajach spowodowało powódź. Coraz więcej ofiar i ponad 150 zaginionych

Pęknięcie i odłamanie części lodowca w północnych Indiach na górze Nanda Devi, spowodowało ogromną powódź. Potwierdzono 19 ofiar śmiertelnych, a blisko 150 osób jest zaginionych – nie wiadomo, kto z nich przeżył.

Reklama

Katastrofa

Powódź to naturalny, a zarazem tragiczny skutek pęknięcia lodowca. Niedzielna katastrofa, jaka miała miejsce w indyjskim stanie Uttarakhand (północne Indie), była spowodowana pęknięciem części lodowca na górze Nanda Devi (7816 m n.p.m.). W wyniku tego nastąpił wyciek ogromnych ilości wody, błota i kamieni, które przełamały tamę na rzece Dhauli Ganga, czyli dopływie rzeki Alaknanda. Pęknięcie lodowca doprowadziło do podniesienia się poziomu wody w rzece Rishiganga, która zmyła z powierzchni hydroelektrownię Rishiganga.

Om Prakash, przedstawiciel władz stanowych przypuszcza, że dotychczas nieodnalezione, zaginione osoby prawdopodobnie nie żyją. Jeśli scenariusz okaże się prawdziwy, liczba ofiar wyniesie około 160 osób. Góra Nanda Devi jest drugim co do wielkości szczytem w Indiach. Graniczy z Chinami. 

Ewakuacja

W niezwykle szybkim tempie w stronę tamy spłynęła ogromna ilość wody, pyłu, błota i kamieni. Nie było czasu na reakcję. Mieszkaniec wsi Raini doniósł, że nie miał nadziei na przetrwanie, kiedy zobaczył skalę zjawiska. Udało mu się ujść z życiem, choć jak podaje indyjski rząd, domy w okolicy zostały zniszczone. Mieszkańcy okolicznych wiosek musieli zostać ewakuowani. Wśród zaginionych są pracownicy dwóch hydroelektrowni, obsługujący pękniętą tamę.

sZG f1akc evRGcM6BlVUbjhGBue0F4x9zXqeWIgCUxg 2rOEbhqfufa8TSxZzqODTGtt2A4MAbw6R HxCgu8GA5rhS85uYm1DumMvL7YWQuJhN2JzCh m8q9iZao2 MQjDKG6qj
źródło: ndtv.com

W akcji poszukiwawczej biorą udział siły powietrzne, policja graniczna, zespoły ds. usuwania skutków katastrof oraz sąsiednie stany. Ciężkie samochody próbują przedostać się przez zasypany i zalany błotem tunel, aby szukać zaginionych. 

Premier Uttarakhand Trivendra Singh Rawat w poniedziałek odwiedził dystrykt Chamoli i powiedział, że do końca dnia (poniedziałku) służbom uda się odgrodzić cały zasypany tunel. Rodzinom ofiar zostanie udzielona pomoc finansowa.

Pękanie lodowców i powodzie

Stan Uttarakhand jest podatny na takie katastrofy. W 2013 roku ogromne opady deszczu spowodowały powódź, która pozbawiła życie tysięcy ludzi. Na możliwości wystąpienia powodzi glacjalnych wpływają czynniki fizyczno-geograficzne, czyli położenie w górzystym terenie, warunki klimatyczne i hydrologiczne. Podobne powodzie polodowcowe mogą zdarzać się także na terenach wulkanicznych.

źródło: ndtv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.