Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PGE, Enea i TAURON jednoczą siły w morskiej energetyce wiatrowej

polskie farmy wiatrowe

PGE, Enea i TAURON jednoczą siły w morskiej energetyce wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa nie tylko wesprze rozwój polskiej gospodarki, ale również zwiększy stopień niezależności energetycznej kraju. Jej potencjał dostrzegły trzy polskie firmy energetyczne. PGE, Enea i TAURON podpisały list intencyjny, dotyczący współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych. 

Reklama

Współpraca firm energetycznych pozwoli osiągnąć efekt synergii

PGE, Enea i TAURON zadeklarowały chęć nawiązania strategicznej współpracy, związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. 

Spośród polskich przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa, PGE jest liderem w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i dysponuje najbardziej rozległą wiedzą na temat realizacji tego rodzaju przedsięwzięć – skomentował prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, i dodał: – Dzięki temu porozumieniu możemy razem z Tauronem i Eneą zwiększyć nasze szanse w procesie ubiegania się o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych oraz zwiększyć możliwości finansowania rozwoju projektów inwestycyjnych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Z kolei prezes zarządu TAURON Polska Energia Wojciech Ignacok podkreśla, że wykorzystanie potencjału energetycznego Morza Bałtyckiego wymaga zbudowania sprawnego mechanizmu finansowania, współpracy polskich firm i specjalistycznych kompetencji. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie efektu synergii przy budowie polskich mocy wiatrowych na morzu. 

Konkurencja w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej

Podjęcie wspólnych działań pomiędzy spółkami jest uzasadnione między innymi dużą konkurencją ze strony podmiotów trzecich, zaangażowanych w projekty morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. 

Morska energetyka wiatrowa zajmuje niezwykle istotne miejsce w planach rozwojowych Grupy Kapitałowej Enea. Dzisiejsze formalne nawiązanie współpracy trzech spółek pozwoli nam stać się dużo bardziej konkurencyjnymi na wymagającym rynku offshore, co w konsekwencji znacząco przyspieszy i wzmocni nasze działania w tym segmencie biznesowym – powiedział prezes zarządu Enei Paweł Szczeszek.

PGE stawia na energetykę wiatrową

Do 2030 roku, moc morskich farm wiatrowych PGE osiągnie 2,5 GW. Z kolei do 2040 roku, spółka będzie posiadać morskie farmy wiatrowe o mocy 6,5 GW. W tym czasie, według założeń rządowych, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Bałtyku będą posiadały moc 8-11 GW. 

Zielony Zwrot TAURONA

TAURON realizuje transformację energetyczną. Zielony Zwrot TAURONA zakłada zwiększenie o ponad 65% udziału odnawialnych źródeł energii w miksie wytwórczym w perspektywie 2030 roku, przy równoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o połowę. Do 2025 roku, TAURON planuje mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie, oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW.

Enea dąży do zeroemisyjnej transformacji

Grupa Enea zamierza aktywnie uczestniczyć w rozwoju sektora OZE w Polsce, w tym morskich farm wiatrowych. Realizacja projektów offshore na Morzu Bałtyckim wpisuje się w te założenia i będzie mieć istotny wpływ na osiągnięcie celu strategicznego, jakim jest ambitna transformacja w zakresie wytwarzania energii w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.