Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli. Cel Hackathonu dla Miast osiągnięty

smog

Pierwsza aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli. Cel Hackathonu dla Miast osiągnięty

Programiści z całej Polski wspólnymi siłami pracowali nad najlepszymi rozwiązaniami służącymi zdrowiu i ochronie środowiska. Podczas ogólnopolskiego Hackathonu dla Miast opracowano efektywną aplikację antysmogową, którą właśnie wprowadziła Zduńska Wola.

Reklama

Miasto antysmogowe

Prezydent Konrad Pokora wraz z urzędem miasta Zduńskiej Woli przewidzieli, że kroki związane z wymianą pieca, obliczenie kosztów nowych zeroemisyjnych rozwiązań energetycznych i wypełnianie wniosków mogą spędzać wielu osobom sen z powiek. Dlatego stworzono intuicyjną aplikację, dzięki której można łatwo i szybko dowiedzieć się, jaka opcja jest najkorzystniejsza w naszym przypadku.

Od dwóch lat realizujemy miejski program Stop Smog. Z budżetu miasta dopłacamy mieszkańcom do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła mówił prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, zaznaczając, że miasto przeznacza duże sumy na walkę ze smogiem, porównywalne z kwotami, jakie na ten cel dają większe miasta, np. Poznań.

Aplikacja dla mieszkańców i środowiska

Samorząd miasta przedstawił programistom wizję łatwej w obsłudze aplikacji tak, aby korzystający z niej mieszkańcy uzyskali łatwy i szybki dostęp do najlepszego dla nich ekologicznego źródła energii oraz aby mogli zadbać o poprawę jakości powietrza w mieście. Zespół GBX Soft zwyciężył w Hackathonie dla Miast, a następnie wraz ze zduńskowolskimi urzędnikami stworzył kompletną wersję aplikacji. GBX Soft otrzymał od organizatorów 30 tys. zł za wdrożenie swojej aplikacji. 

Rozumiemy, jak ważna jest walka o czyste powietrze, dlatego do zadania podeszliśmy z wielkim zaangażowaniem. Aplikację, która powstała podczas informatycznego maratonu wspólnie ze zduńskowolskimi urzędnikami dopieszczaliśmy przez ostatnie dwa miesiące. Cieszymy się, że od dziś będą mogli korzystać z niej mieszkańcy Zduńskiej Woli. Liczymy, że przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w mieściepowiedział Robert Juszczyk, jeden z członków GBX Soft. 

Debiutanci

Zduńska Wola to pierwsze miasto, które wykorzysta osiągnięcia programistów, pracujących podczas Hackathonu dla Miast. Urzędnicy i ekipa, która stworzyła aplikację mają nadzieję, że dzięki takim inicjatywom zwiększy się świadomość mieszkańców i także inne miasta poczują inspirację do zmiany klimatu na lepszy i szybkiej transformacji energetycznej. 

Hackathon dla Miast zorganizowali Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, działający przy  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zduńska Wola była partnerem przedsięwzięcia. 

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.