Pierwsza duża instalacja fotowoltaiczna w Mozambiku

Norweski deweloper PV Scatec Solar i fundusz inwestycyjny KLP Norfund Investments podpisali umowę na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MWp. Zostanie ona zbudowana w Mozambiku niedaleko miasta Mocuba i będzie to pierwsza taka instalacja w tym kraju. Afryka coraz chętniej buduje tego rodzaju systemy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inwestycja w Mozambiku realizowana jest przez Norwegów w porozumieniu z państwowym operatorem sieci energetycznej Electricidade de Mozambique. Podpisana została 25 letnia umowa na odbiór energii elektrycznej przez Mozambickiego operatora, jednakże jej detale nie zostały jeszcze upublicznione. Jest to pierwszy krok władz Mozambiku ku energetyce słonecznej.

Projekt wyceniony został na 80 milionów dolarów. Scatec Solar bierze na siebie 52,5% tej kwoty, 22,5% kosztów ponosi fundusz inwestycyjny KLP, a za pozostałe 25% odpowiedzialny będzie mozambikański operator sieci energetycznej. Wszystkie zaangażowane strony mają nadzieję, że środki na budowę będą gotowe do końca pierwszego kwartału 2017 roku.

„To doskonały przykład tego, jak partnerstwo publiczno-prywatne może dostarczać OZE i wspierać wzrost ekonomiczny Mozambiku” mówił CEO Scatec Solar Raymond Carslen. Firma ma ta nadzieję, że opisywana inwestycja otworzy kolejny rynek energetyczny w regionie na prąd pochodzący ze źródeł odnawialnych.