Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza farma perowskitowa na świecie otwarta w Chinach. To część większego projektu

Pierwsza farma perowskitowa na świecie otwarta w Chinach. To część większego projektu

Pierwsza farma perowskitowa na świecie otwarta w Chinach. To część większego projektu

Perowskity przez wielu określane są jako przyszłość fotowoltaiki. Panele wykonane z tych wyjątkowych materiałów charakteryzują się większą elastycznością, możliwością nałożenia na różne podłoża, a także produkowania prądu w świetle innym niż słoneczne. Badania perowskitów są coraz dynamiczniejsze, a ostatnio chińska spółka Three Gorges uruchomiła pilotażową farmę w tej technologii o mocy 1 MW.

Reklama

Perowskity na chińskiej pustyni. To pierwszy taki projekt na świecie

Pilotażowa farma perowskitowa mieści się na północy Chin w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej, konkretnie w części prefektury Ordos znanej jako chorągiew Hangjin. Obszar ten leży na pustyni Kubuqi. Na początku grudnia w Ordos do sieci podłączono wielką farmę fotowoltaiczną o mocy 2 GW. Inwestycja jest częścią Czternastego Planu Pięcioletniego, który ma przyczynić się do rozwoju energetycznego kraju.

Przy olbrzymiej instalacji na pustyni Kubuqi działa znacznie mniejsza, pilotażowa, złożona z 11 200 paneli perowskitowych. Podłączając cały obiekt do sieci, Chińczycy stali się pierwszymi na świecie, którzy uruchomili farmę słoneczną na bazie perowskitów. Oczywiście projekt ma charakter testu. Energię produkuje głównie reszta instalacji w Ordos, przy której zaledwie 1 MW mocy w panelach perowskitowych jest wartością znikomą. Państwowa spółka Three Gorges, która kieruje chińskimi elektrowniami wiatrowymi, słonecznymi i wodnymi (w tym imponująca rozmiarem Tamą Trzech Przełomów), chce sprawdzić, jak perowskity zachowują się w parzącym pustynnym słońcu i przy niskiej wilgotności powietrza.

Cała pilotażowa instalacja zajmuje około 40 akrów (ok. 16 ha) powierzchni. Three Gorges planuje montaż perowskitów w innych regionach kraju, aby sprawdzić, jak technologia ta sprawdza się w różnych warunkach klimatycznych. Firma nie podała, kto jest producentem wykorzystanych w pilotażu paneli. Dodatkowo na pustyni Kubuqi użyte zostaną specjalistyczne drony, które pod modułami zasieją trawę i lecznicze zioła.

Fotowoltaika nowej generacji

Perowskity to jedna z najszybciej rozwijających się technologii w świecie fotowoltaiki. Testy z użyciem tego materiału są prowadzone przez naukowców w wielu krajach. Co wyróżnia panele perowskitowe? Przede wszystkim są znacznie bardziej elastyczne niż klasyczne rozwiązania krzemowe, co sprawia, że można je nałożyć np. na ubrania, folie czy dachówki. Perowskity umożliwiają również produkcję prądu w świetle innym niż słoneczne. Tego typu panel może wytwarzać więc energię również w pomieszczeniu.

Problemem może być wydajność, która jednak nadal jest zwiększana. Pod koniec października naukowcy z Hong Kongu pobili pod tym względem nowy rekord – ich odwrócony panel perowskitowy w warunkach laboratoryjnych osiągnął rekordową wydajność na poziomie 25,6%. Materiał jest również testowany w różnych warunkach. W czasie gdy Chińczycy sprawdzają, jak działa na pustyni, perowskity polskiej firmy Saule Technologies na początku listopada poleciały w kosmos. Ich sprawność będzie sprawdzana w przestrzeni międzyplanetarnej.

– O rekordowej wydajności panelu perowskitowego pisaliśmy tu: Rekord wydajności dla panelu perowskitowego. Naukowcy z Hong Kongu z wyjątkowym odkryciem

Źródła: pv-magazine.com, news.metal.com, perovskite-info.com

Fot. Canva (kool99)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.