Pierwsza fotowoltaiczna farma Litwinów na Ukrainie uruchomiona!

Modus Group z pomocą zależnej spółki Green Genius wybudowała i uruchomiła swoją pierwszą farmę na Ukrainie o mocy 13,5 MW. W Polsce deweloper ten postawił już kilkadziesiąt farm. W planach przewidziano budowę kolejnych.

Firma budowała farmę przez pół roku w okolicy Iwano-Frankiwska, około 130 km od Lwowa. Jej moc wynosi 13,5 MW i kosztowała 11 milionów euro. Modus jest przekonany, że w ciągu roku wyprodukuje ona 14 GWh energii elektrycznej. Choć uruchomienie pierwszego projektu Litwinów na Ukrainie jest przełomowym wydarzeniem, to trwa już budowa kolejnej elektrowni na północy tego kraju. Jej moc będzie wyższa od pierwszej o 19,9 MW, a koszt inwestycji wyniesie blisko 30 milionów euro.

Oprócz rozwoju w Polsce, Białorusi i na Ukrainie, Litwini zapowiedzieli wejście na hiszpański rynek. Zaczną od zainwestowania 38 milionów euro w energię słoneczną. Ich celem jest 560 MW farm fotowoltaicznych w ciągu pięciu lat. 

W Polsce Green Genius posiada kilkadziesiąt farm PV o mocy około 1 MW każda. Wygenerowana przez nie moc została zabezpieczona w systemie aukcyjnym i sprzedana Szkotom – Aberdeen Standard Investments.

Modus Group ma w planach wybudowanie kolejnych, 41 farm jedno megawattowych. Oprócz tego, chce również rozpocząć budowę biogazowni rolniczych, inwestując w nie 25 milionów euro. Do 2021 ma powstać pięć takich zakładów. 

źródło: gramwzielone.pl