Pierwsza stacja ładowania GreenWay Polska z magazynem energii GridBooster

Firma GreenWay Polska poinformowała na początku lutego tego roku o uruchomieniu pierwszej zintegrowanej stacji ładowania pojazdów elektrycznych z magazynem energii. Pierwsza stacja GridBooster umiejscowiona została w galerii Metropolia w Gdańsku.

Ogniwa wykorzystane w magazynie pochodzą z aut elektrycznych. Baterie, które już nie są eksploatowane w autach z uwagi na redukcję pojemności, nadal są dostatecznie dobre, by wykorzystać je w stacjonarnym systemie magazynowania energii elektrycznej.

Ładowarka zapewnia maksymalną moc niezależnie od dostępu do sieci energetycznej. Akumulatory ładowane są w nocy, gdy sieć jest mniej obciążona, a prąd tańszy. Za dnia pojazdy pobierają energię zgromadzoną w ogniwach (jak i pobieraną z sieci – zależnie od możliwości i potrzeb). Dzięki instalacji tego rodzaju inteligentnych systemów poprawia się rozłożenie obciążenia sieci, bo jest ono bardziej równomierne w czasie doby. Jednocześnie uniezależnienie się od mocy dostępnej w przyłączu sprawia, że można ustawić kilka tego typu ładowarek w jednym miejscu i bez konieczności modernizowania sieci doprowadzającej prąd.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak mówi prezes GreenWay Polska: – Wprowadzając technologię inteligentnego magazynowania energii do polskiej infrastruktury ładowania aut elektrycznych nie tylko zwiększamy jakość usługi ładowania sieci GreenWay. (…) W ten sposób budujemy także gotowość na wzrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce i minimalizujemy obciążenia systemu energetycznego. Takie projekty pozwalają nam również na testowanie nowych rozwiązań technicznych związanych z magazynowaniem i zarządzaniem energią elektryczną w związku z rozwijającym się ekosystemem elektromobilności. Co ważne, nasze magazyny energii mogą współpracować z odnawialnymi źródłami energii, będziemy więc przygotowani na ich upowszechnianie w przyszłości.

Firma planuje uruchomienie kolejnych ładowarek tego rodzaju w najbliższym czasie.

źródło: infowire.pl, cire.pl