Pierwsze wyścigi motocyklów elektrycznych MotoE już w 2019 roku

Promotor Motocyklowych Mistrzostw Świata, Dorna Sports poinformował, że w 2019 roku odbędzie się pierwszy Puchar Świata MotoE, który jest zapowiedzią cyklu mistrzostw świata dla jednośladowych elektryków.

W mistrzostwach wystartuje 11 drużyn. Siedem prywatnych zespołów, niezależnych od Moto GP, czyli: Tech 3, LCR, Marc VDS, Pramac, Gresini, Angel Nieto, Avintia wystawią do zawodów po dwa motocykle, pozostałe cztery drużyny z klasy Moto2 oraz Moto3 będą mogły wystawić po jednym.

Głównym sponsorem mistrzostw będzie spółka Enel, która będzie posiadała status sponsora tytularnego. Firma zapewni infrastrukturę ładującą dla motocykli, co umożliwi naładowanie pojazdu w około 30 minut. Mistrzostwa oficjalnie zostaną nazwane FIM Enel MotoE WorldCup.

Ponadto Enel będzie odpowiadał za dział usług energetycznych Enel X. Grupa udostępni rozwiązania smart grid, inteligentne i szybkie pobieranie opłat, zaopatrzenie w energię odnawialną (na stronie Dorna Sports wspomina się o energii słonecznej) oraz jej magazynowanie, obiekty i personel w miejscu mistrzostw.

Zawodnicy będą konkurować na wyścigowej wersji Energica Ego. Pojazd jest wyposażony w silnik o mocy 107 kW (145 KM), a 100 km/h osiąga w zaledwie 3 sekundy. Akumulator zapewnia zasięg do 200 km.

Kalendarz wyścigów nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony. Oczekuje się, że w pierwszym sezonie w 2019 roku będzie to 5 rund po 8 okrążeń każda. Zawody prawdopodobnie odbędą się w Hiszpanii.

Źródło: MotoGP, Green Evolution

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.