Pierwszy na świecie samolot z konopi to projekt kanadyjskiej firmy Hempearth. Wszystko: od siedzeń przez ściany i poduszki aż po paliwo napędzające silnik pochodzi z tych włóknistych roślin. Jak to możliwe?
Pierwszy na świecie samolot z konopi
Kompozyty konopne, z których wykonana jest konstrukcja (w 75%), to autorski projekt firmy. Samolot może zabrać na pokład czterech pasażerów i jednego pilota. Rozpiętość skrzydeł wynosi 11 metrów.
Zobacz film z eksperymentalnego lotu tą maszyną:
Po co budować samolot z konopi?
Jak twierdzi firma, ich materiał konopny jest 10 razy silniejszy niż stal. Oznacza to, że jest bardziej elastyczny niż stop żelaza z węglem i może wytrzymać znacznie większy ciężar. To wręcz doskonałe parametry dla materiałów, które można zastosować w lotnictwie.
– To jest przyszłość, jakiej wszyscy chcemy tutaj na Ziemi – mówi założyciel firmy Hempearth, Derek Kesek, wskazując na potencjał konopi jako materiału budowlanego.
Według autorów tradycyjne materiały dla przemysłu lotniczego są cięższe niż konopie, toksyczne, a do tego nietrwałe. Większość producentów do budowy samolotów używa aluminium i włókna szklanego. Konopie są znacznie lżejsze i dlatego konstrukcje z ich zastosowaniem wymagają znacznie mniej paliwa, aby wzbić się w powietrze.
Ekologiczny samolot
Co najważniejsze, konopie są materiałem przyjaznym dla środowiska. Wymagają znacznie mniejszego zużycia wody i ziemi do wzrostu niż np. bawełna, a nawet przywracają glebie składniki odżywcze w procesie zwanym fitoremedytacją.
W porównaniu ze stalą, która wymaga wydobycia, czy włóknem węglowym wytwarzanym z plastiku, konopie prawie nie mają negatywnego wpływu na środowisko.
Paliwo służące do zasilania samolotu także pochodzi z konopi. Jego twórcy podają, że ich mieszanka biopaliw lotniczych może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem lotniczym o 50-70%.
Kontrakt produkcyjny podpisany przez Hempearth Group z firmą Velocity jest w mocy, a prace nad samolotem trwają. Założona w 2012 roku firma Hempearth sprzedaje również deski surfingowe, oleje i plastik z konopi – wszystko w 100% wykonane z tych włóknistych roślin. Firma opracowała także pierwszy na świecie… telefon z włóknami konopnymi.
Konopie mogą służyć także do budowy domów. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:
źródło: hempearth.ca, advancedbiofuelsusa.info, youtube.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.