Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pies na tropie wycieku toksycznych substancji

Pies na tropie wycieku toksycznych substancji

Czy bohater może mieć cztery łapy? Jasper, czarny labrador pracujący dla Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego udowadnia, że tak. Ten pies śledczy obwąchuje ulice miasta w poszukiwaniu źródeł wycieku toksycznych substancji, które dla ludzkich zmysłów są niewykrywalne. 

Reklama

Ekobohater na czterech łapach

Jasper to czworonożny pracownik uniwersytecki, który pomaga w śledzeniu tego, co może umknąć ludzkim zmysłom. Można go spotkać, gdy z pełnym zaangażowaniem i wytężonym węchem przeczesuje ulice Seattle w poszukiwaniu rozwiązań ekologicznych zagadek.

QCHrqrWrejVBBmkytI750eElHsU31Jhs0BI56rFiGn fCWwpzh PS61gS1oNcdDP7O0eewPeo7 kpnNnenPfSFakCkFajaEgpXMkVNeGHpqsVihT1xd42xZJR3QoaCboias3FDIiSdFgSK8qoJNh6VF3aeSOhX39QwEsexz8RKnUGjSwGDi L r1Fg
Jasper na tropie toksycznych substancji. Źródło: washington.edu

Do codziennych zadań czarnego labradora należy tropienie źródeł polichlorowanych bifenyli (PCB), czyli bezwonnych i niewidocznych toksycznych substancji chemicznych uwalnianych w wyniku działalności człowieka. Wycieki tego związku mogą prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza, a w efekcie przedostawania się do żywności. Polichlorowane bifenyle mają poważne skutki dla ludzkiego zdrowia – są rakotwórcze, mogą powodować zakłócenia układu odpornościowego i prowadzić do bezpłodności. Chociaż PCB zostały zakazane w 1979 roku, nadal można na nie trafić wszędzie

Psy na tropie ekologicznych zagadek 

Jasper to jeden z psów śledczych Conservation Canines, programu Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który działa od 1997 roku. Jego założyciel prof. Samuel Wasser, zainspirowany psami, które pomagają policji w sprawach narkotykowych, postanowił wykorzystać niezwykle rozwinięty zmysł tych czworonożnych zwierząt do pracy na rzecz ochrony środowiska. Dlaczego psy okazują się skuteczniejsze od ludzi? 

Psy uczą się niezwykle szybko, ponieważ zrobią wszystko, aby otrzymać za to nagrodęmówi  prof. Samuel Wasser.Jeśli psy coś wyczują, będą pracować, aby to znaleźć, ponieważ nic nie jest ważniejsze od zdobycia nagrody.

Co zaskakujące, najbardziej satysfakcjonującą nagrodą dla psów śledczych wcale nie są smakołyki, ale zabawa. Za dobrze wykonane zadanie Jasper otrzymuje piłkę. 

c SdsxR6sghZIfPesTdkGZe2Nx49t8G8cAhWsWm4QdYoedPmnXEmX u eR mZN 1YYvwslXD6h60m5bU573DciqSgHNGLEHd7T3vsg1kL8c4M5 p1ebaOfKzDTB4Z 01Un4VrnHKe kCy4t CGvTMgfbGvqRdHVWpnXhB28UemiKgkORkHJ94KcIQA
Jasper ze swoją właścicielką podczas pracy na ulicach Seattle. Źródło: washington.edu

Do tej pory psiej ekipie z programu Conservation Canines udało się już wytropić zagrożone tygrysy w Kambodży, pomóc orkom zamieszkującym wyspy San Juan, a nawet udowodnić, że to działalność człowieka, nie polowania drapieżników doprowadziły do spadku populacji reniferów w kanadyjskiej prowincji Alberta

Jak nauczyć psa zdolności do wykrywania toksycznych substancji? 

W trakcie treningów psy najpierw zapoznają się próbką, a następnie są prowadzone do serii 10 misek, z których tylko jedna zawiera tę samą substancję. Każda pozytywna odpowiedź zapewnia im czas zabawy z piłką. 

B In8l32Lp1Y6d XKxo25IdpaTOIrFAIP1FxD6o2OLYEzZFdr5YShAK0Talm5GOU28LNkFnuyzZ89YdtdFLU3trLsKKuZUNqvmZ5arJqjq20HiDZvZo4s9lFS9PYBaVHiUX
Jasper podczas treningu. Źródło: washington.edu

Psy szybko się uczą, często gotowe do pracy w terenie w ciągu kilku miesięcy, ale szlifują swoje umiejętności śledcze na terenie lasu należącego do Uniwersytetu Waszyngtońskiego. W przypadku Jaspera wystarczyły tylko trzy miesiące, aby mógł sprawnie przeczesywać ulice Seattle w poszukiwaniu PCB. 

Uniwersytet Waszyngtoński ratuje psy ze schroniska 

Conservation Canines w poszukiwaniu psów, które mogłyby pomóc w projektach na rzecz ochrony środowiska udają się do lokalnych schronisk, dając kolejną szansę porzuconym czworonogom. Często oddawane z powodu trudnego temperamentu, okazują się mocno zdeterminowane i pełne energii. 

Chętnie pracują przez cały dzień przemierzając równiny, wspinając się po górach, skałach i powalonych drzewach oraz wędrując przez śnieg, a wszystko to z oczekiwaniem na nagrodę. Ratujemy psy i oferujemy im satysfakcjonującą karierę, podróżując po świecie, aby pomóc uratować wiele innych gatunkówtłumaczy Conservation Canines. 

Na ten moment do zespołu Conservation Canines należy pięć psów: Jasper, Eba, Casey, Davy i Aldar. O zadaniach każdego z nich można przeczytać na stronie internetowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego

Artykuł jest częścią serii, w której promujemy ekobohaterów. Poznaj więcej takich historii!

Źródła i fot. główna: washington.edu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.