Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Pomorzu otwarto kompleks farm wiatrowych Pomerania Wind! Zasila 70 tys. domów

Na Pomorzu otwarto kompleks farm wiatrowych Pomerania Wind! Zasila 70 tys. domów

Na Pomorzu otwarto kompleks farm wiatrowych Pomerania Wind! Zasila 70 tys. domów

13 października w północno-zachodniej części Polski oficjalnie otwarto kompleks pięciu farm wiatrowych Pomerania Wind. Całkowita moc parku wiatrowego wynosi 44,7 MW, a łączny koszt inwestycji wyniósł 73,15 mln EUR, czyli prawie 350 mln złotych.

Reklama

Pomerania Wind

Chociaż pomimo licznych zapowiedzi wciąż czekamy na odblokowanie zasady 10H, która wstrzymuje rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, na Pomorzu oddano właśnie do eksploatacji zespół pięciu farm wiatrowych. Za inwestycję odpowiedzialna jest duńska firma European Energy.

Duńczycy przekonują, że kompleks Pomerania Wind zapewni wiele korzyści dla całego regionu, w tym czystą energię dla 70 tys. gospodarstw domowych, a także korzyści z tytuły podatków, które odprowadzone będą przez 30 lat działania farm wiatrowych. 

– Polska jest bardzo ciekawym krajem dla europejskiej energetyki. Ma potencjał, by stać się ważnym ośrodkiem energii odnawialnej w Europie. Chcemy być częścią tego procesu, który ma przed sobą Polska – powiedział podczas ceremonii otwarcia portfolio farm wiatrowych Jens-Peter Zink, wiceprezes European Energy.

European Energy chce ponadto przyczynić się w Polsce do rozwoju technologii Power-to-X w ramach produkcji ekologicznych paliw za pomocą energii z OZE. i produkcji  W tym obszarze European Energy jest jedną z wiodących firm na świecie produkujących zielony wodór i e-metanol.

Jak wskazują jednak przedstawiciele duńskiej firmy w Polsce, do rozwoju nowoczesnych i zeroemisyjnych technologii potrzebne są odpowiednie możliwości prawne.

Transformacja energetyczna Pomorza

Niestety, polski ustawodawca wciąż nie ułatwia Polsce zielonej transformacji i blokuje rozwój energetyki wiatrowej. Prezes Respect Energy wskazał nawet, że „blokowanie wiatraków to działanie prorosyjskie”.

– Chcielibyśmy, aby naszym priorytetem było budowanie mocy odnawialnych źródeł energii, jednocześnie musimy być jednak przygotowani na nieoczekiwane i duże opodatkowanie. Oczekujemy odpowiednich ram regulacyjnych i rzetelnego ustawodawstwa od polskich decydentów, co wysłałyby właściwe sygnały inwestorom do długoterminowej i poważnej współpracy. 

Dla nas to coś więcej niż tylko biznes i na pewno nie chodzi nam tylko o energię elektryczną, lecz także o bezpieczeństwo i niezależność energetyczną oraz zdrowe i bezpieczne środowisko naturalne. European Energy z przyjemnością udzieli wsparcia polskiemu rządowi w rozwoju ram regulacyjnychpowiedziała Olga Sypula, country manager European Energy w Polsce.

Część turbin wiatrowych skonstruowano w Polsce, w pobliżu miasta Siemyśl.

– Wkład European Energy do budżetu gminy będzie miał znaczenie dla Siemyśla. Ważne jest dla nas utrzymanie dobrych relacji z inwestorami, ponieważ zapewniają oni środki i nowe perspektywy lokalnego rozwoju oraz wspierają ważne społecznie projekty infrastrukturalne, szkoły i dzieci na rzecz lepszej edukacjipowiedział Marek Dołkowski, Wójt Gminy Siemyśl.

Generalnym wykonawcą na budowach była firma ONDE SA

– European Energy to inwestor, z którym od lat współpracujemy w Polsce z dumą i przyjemnością, a niedawno rozpoczęliśmy naszą pierwszą wspólną inwestycję zagraniczną. Dzięki temu we wszystkich naszych projektach dla European Energy powstanie aż 40 turbin o łącznej mocy ponad 140 MW i uważam, że to tylko wstęppowiedział Piotr Gutowski, wiceprezes ONDE SA.

Niebawem sektor energetyki wiatrowej na Pomorzu powiększy się dodatkowo o segment offshore.

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu

Na północy Polski w związku z inwestycjami w morskie farmy wiatrowe powstaną dwa duże projekty: fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu. 

Baltic Power będzie największą morską farmą wiatrową, która powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego. Elementy 76 nowoczesnych turbin Baltic Power produkowane będą w nowej fabryce w Szczecinie. Zanim na polskim Bałtyku staną pierwsze turbiny o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda, trafią najpierw do terminala instalacyjnego.

Fabryka zatrudni około 700 osób, a zakończenie jej budowy przewidywane jest na rok 2024. Terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.

źródło: europeanenergy.com, zdj. główne:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.