1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PKN Orlen zbuduje 76 małych reaktorów jądrowych SMR

PKN Orlen zbuduje 76 małych reaktorów jądrowych SMR

Do 2038 roku PKN Orlen postawi 76 reaktorów SMR w 26 różnych lokalizacjach. Pierwszy z nich ma powstać w ciągu najbliższych pięciu lat. Koncern ma wspierać polskie uczelnie techniczne w tworzeniu programu kształcenia kadr dla sektora energetyki jądrowej.  

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

PKN Orlen inwestuje w SMR 

Daniel Obajtek ogłosił ambitny plan PKN Orlen. Koncern ma zrealizować “największą inwestycję energetyczną w Polsce i w Europie”. Jej przedmiotem mają być małe reaktory jądrowe SMR. 

Pierwszy SMR powstanie w 2028 r. To już niebawem. I to jest czas realny do wykonania. Do 2038 r. mamy ambitny plan – 76 SMR-ów, 76 reaktorów w 26 lokalizacjach. To będzie największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie, pochłonie dziesiątki miliardów euroogłosił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Dokładne miejsca, w których powstaną reaktory jeszcze nie zostały ogłoszone, ale Obajtek podkreślił, że badanie lokalizacji już się rozpoczęło. Dokładne informacje mają ujrzeć światło dzienne dopiero w kwietniu tego roku. 

Co to jest technologia SMR?

Idea budowy modułowych reaktorów atomowych nie jest nowa. Do tej pory były one jednak wykorzystywane niekomercyjnie, głównie do celów militarnych. Reaktory tego typu stosowane są od połowy lat 50. XX wieku jako napęd m.in. w łodziach podwodnych, a od lat 60. jako źródło energii np. w amerykańskich stacjach radarowych i arktycznych.

Technologia SMR (Small Modular Reactors), czyli małych reaktorów jądrowych, może być skuteczną odpowiedzią na problem z dostępem do źródeł energii, a zarazem przyspieszyć proces dekarbonizacji energetyki. Mniejsze reaktory jądrowe są tańsze i uważa się je za bezpieczniejsze od większych elektrowni atomowych.

Koszt stworzenia takiej jednostki jest niższy niż konwencjonalnego reaktora, a czas budowy znacznie krótszy. Polska już teraz jest jednym z krajów najbardziej zaawansowanych we wdrażaniu technologii małych reaktorów atomowych.

Małe reaktory jądrowe to technologia, którą zdecydowaliśmy się rozwijać z uwagi na jej efektywność energetyczną i rolę w procesie osiągnięcia neutralności emisyjnej koncernu do roku 2050. Jako źródło bezemisyjne, reaktory SMR uzupełniają portfolio najnowocześniejszych mocy wytwórczych Grupy ORLEN – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Rozwój wyspecjalizowanych kadr dla tego nowego sektora energetyki to ważny krok we wzmocnieniu polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego

Jednak czy technologia SMR to na pewno dobre rozwiązanie? Dowiedz się więcej z wywiadu z dr. inż. Andrzejem Strupczewskim, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych:

PKN Orlen wspiera rozwój edukacji w sektorze energetyki jądrowej 

Plany PKN Orlen o budowie małych reaktorów jądrowych zostały ogłoszone w momencie podpisywania listu intencyjnego z polskimi uczelniami wyższymi w sprawie edukacji specjalistów jądrowych. Do współpracy przystąpiły Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska.Celem jest podjęcie wspólnych działań na rzecz wypracowania warunków uruchomienia studiów inżynierskich i magisterskich na polskich uczelniach technicznych zainteresowanych kształceniem wyspecjalizowanych kadr techników i inżynierów nuklearnych.

 Przemysł jądrowy to nowa, bardzo perspektywiczna gałąź gospodarki. Biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysokowykwalifikowanych specjalistów to w perspektywie 2040 roku potrzebować będziemy ponad 2,5 tys. specjalistów. Ponadto program obejmuje kształcenie kadr nie tylko dla branży SMR – skorzysta na tym cały rozwijający się sektor energetyki jądrowej w Polsce powiedział Dawid Jackiewicz, członek zarządu ORLEN Synthos Green Energy.

Źródła: mat. prasowy 

Fot.: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.