PKP inwestuje w energię odnawialną

Polskie Kolejowe Państwowe rok temu otworzyły pierwszy innowacyjny dworzec, który był częścią projektu Innowacyjne Dworce Systemowe. Nowy dworzec położony w Nasielsku, jest bardzo nowoczesny, ekologiczny, zwarty i funkcjonalny. IDS znakomicie spełnia wszystkie funkcje, które powinien spełniać. Pasażerowie mogą swobodnie korzystać z poczekalni, toalet, paczkomatu, bankomatu oraz punktu sklepowego czy darmowego WiFi. Jest on wygodny również dla osób niepełnosprawnych jak i dla kobiet z dziećmi. Te funkcje spełniane są przez większość dworców, więc co wyróżnia Nasielski IDS od innych?

Najwięcej w tym temacie opowiedział Pan Piotr Ciżkowicz, który jest członkiem zarządu PKP: „Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej (…) Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40%” Projekt Innowacyjnych Dworców Systemowych to od początku do końca pomysł PKP. Koszt takiej inwestycji to około 5,4 miliona złotych. Sfinansowana została ona ze środków własnych Polskich Kolei Państwowych. Dach stacji kolejowej pokryty jest przez instalacje fotowoltaiczną, której łączna moc wynosi 6 kW. Wylicza się, że roczna produkcja energii elektrycznej przy takiej instalacji wynosi 5,7 MWh.

Wyprodukowana energia elektryczna dzięki modułom fotowoltaicznym spożytkowana będzie do oświetlenia dworca oraz jego placu. Kolejne Innowacyjne Dworce Systemowe mają powstać w Mławie, Strzelcach Krajeńskich Wschód oraz w Ciechanowie. Kolejne brane pod uwagę lokalizacje to między innymi Oświęcim, Sędziszów Małopolski, Oborniki Wielkopolskie Miasto oraz inne takie jak Poznań czy Pomiechówek.