Solarne okna dzięki SolarWindow Technologies

BIPV czyli Building Integrated Photovoltaics to koncepcja opierająca się na wprowadzaniu rozwiązań fotowoltaicznych w budynkach. Polega ona na stosowaniu elementów fotowoltaicznych zamiast  tradycyjnych materiałów budowlanych. Prowadzi to do samowystarczalności budynku pod względem zasilania. BIPV rozpoczyna się już od etapu projektowania. Istnieje również BAPV czyli Building Applied Photovoltaics, który różni się tym, że  systemy  fotowoltaiczne są wprowadzana do budynków już istniejących.

Firma wspierająca rozwój idei BIPV to między innymi amerykańska firma SolarWindow Technologies, która opracowała technologię pozwalającą na produkowanie energii elektrycznej z przeźroczystych ogniw fotowoltaicznych. Owe ogniwa będą nakładane na okna. SolarWindow  Technologies twierdzi, że kieruje się w stronę budowy sporych budynków, których to przeszklone ściany będą produkować energię elektryczną, obniżając przy tym rachunek za prąd i wspierając jednocześnie środowisko naturalne. W Stanach Zjednoczonych jest około 5 milionów wieżowców. To w nich solarne okna będą miały największe zastosowanie. SolarWindow podaje, że przykładowo w przypadku pięćdziesięciopiętrowego budynku inwestycja w okna solarne zwróciła by się już po jednym roku czasu! W porównaniu do konwencjonalnych modułów inwestycja zwraca się około po 5-11 latach.

Solarne  okna zostały poddawane badaniom w różnych warunkach. Wnioski są takie, że okna produkują prąd dzięki oświetleniu naturalnemu i sztucznemu, a nawet w  zacienionych miejscach. Co za tym idzie mogą być one instalowane z każdej strony budynku. Oszacowano, że dzięki technologii SolarWindow okna są w stanie produkować do 50 razy więcej energii niż typowe moduły fotowoltaiczne. Producent udziela 25 lat gwarancji oraz podaje, że ograniczenie emisji zanieczyszczeń jest o wiele większe niż instalacji dachowych, a konkretniej 12 razy większe. Dodatkową zaletą solarnych okien jest ich innowacyjny i nowoczesny wygląd. Cały system produkujący energię to system praktycznie niewidzialny. Jest to system składający się z przewodów o grubości około 50 µm. Dla porównania ludzki włos ma około 100 µm. Jest to świetne rozwiązanie dla drapaczy chmur, pochłaniających ogromne pokłady energii, tkwiących w zatłoczonym mieście dalekim od ekologii.