Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Płatności na stacjach ładowania jeszcze łatwiejsze. Ekoenergetyka przedstawia system Plug&Charge

Płatności na stacjach ładowania jeszcze łatwiejsze. Ekoenergetyka przedstawia system Plug&Charge

Ekoenergetyka, światowy lider w dziedzinie rozwiązań infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, na tegorocznym Kongresie Mobilności Elektrycznej zaprezentowała przełomową technologię „Plug & Charge”. Wydarzenie, w którym wzięli udział liderzy branży, użytkownicy z sektora mobilności elektrycznej, pokazało zaangażowanie Ekoenergetyki w rozwój przyszłości zrównoważonego transportu.

Reklama

Innowacyjne rozwiązanie polskiej firmy

Technologia „Plug&Charge” ma zrewolucjonizować proces ładowania pojazdów elektrycznych, oferując właścicielom pojazdów płynne i bezpieczne transakcje. To innowacyjne rozwiązanie eliminuje potrzebę korzystania z wielu aplikacji, kart RFID lub płatności kartą kredytową, dzięki czemu ładowanie pojazdów elektrycznych jest tak proste, jak podłączenie i odjechanie. Tym bardziej jest to ważne dla rynku europejskiego w związku z wdrożeniem regulacji AFIR. To unijne rozporządzenie zobowiązuje kraje członkowskie do stworzenia sieci stacji ładowania dla samochodów elektrycznych przy głównych ciągach komunikacyjnych. Dla rynku jest to ważny sygnał, bo nowe przepisy wejdą w życie już w kwietniu 2024 r., a Polska ma coraz mniej czasu na wdrożenie niezbędnych zmian prawnych w tym także dostępność do infrastruktury ładowania i bezpośrednie płatności.

Ekoenergetyka-Polska wdrożyła softwarowe rozwiązania Plug&Charge opierające się na standardzie ISO 15118 a dostępność tej funkcji w produktach Ekoenergetyka jest wynikiem wieloletnich prac i testów. Prace nad tą technologią rozpoczęły się w 2020 roku, przy kooperacji z globalną organizacją CharIN. Już rok później potwierdzili w praktyce podczas CharIN Testival pierwsze testy z producentami samochodów, a w 2022 roku zakończono kompleksowe testy z producentami pojazdów.

Eksperci z Ekoenergetyka-Polska w 2022 przeprowadzili testy i komunikację z samochodem ciężarowym eActros z  Daimler Truck AG. W tym samym roku uruchomiono pierwszą stację ładowania w pełni obsługiwaną przez przez Plug&Charge dla IONITY – jednego z najważniejszych operatorów sieci ładowania w Europie.

Jak to działa w praktyce?

Rozliczanie ładowania samochodu elektrycznego może być dużo prostsze od tankowania. Po latach zapowiedzi producentów samochodów i operatorów stacji ładowania wdrażają technologię Plug&Charge. Całe ładowanie zostanie zainicjowane automatycznie, a rozliczenie zostanie doliczone do faktury u dostawcy usług ładowania.

– Plug&Charge to ten rodzaj technologii, która przypomina magię. Proces jest technologicznie dość skomplikowany, ale ukryty przed klientem. Wszystko dzieje się automatycznie, sprawiając, że korzystanie z ładowarek staje się niezwykle intuicyjne i proste – powiedział Michał Małecki, Dyrektor Biura Rozwoju Oprogramowania w Ekoenergetyka Polska S.A.

Niezwykle istotnym elementem, który wymaga podkreślenia, jest zapewnienie kompleksowego cyberbezpieczeństwa całego procesu oraz ochrona danych wrażliwych klientów. W miarę rozwoju branży elektromobilnej, zagadnienie bezpieczeństwa cybernetycznego nabiera coraz większego znaczenia.

Czytaj także: Zeroemisyjny i współdzielony transport na ulicach polskich miast. Jak wypadamy na tle Europy?

Źródło: informacja prasowa – Ekoenergetyka-Polska

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.