Norweski koncern paliwowy Equinor sfinalizował decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pływającej farmy wiatrowej. Wyprodukowany przez nią prąd będzie zasilał platformy wiertnicze koncernu.
Jak podaje portal Gram w Zielone, platformy oddalone o około 140 km od norweskiej linii brzegowej będą zasilane z wiatrowej farmy Hywind Tampen o mocy 88 MW. Będzie to pierwsze na świecie rozwiązanie tego typu.
Turbiny wiatrowe nie będą przytwierdzone do dna morskiego. Equinor jest pionierem tego typu rozwiązań. Pierwsza farma typu “floating” powstała w 2017 u wybrzeży Szkocji, oddalona o 25 km od miasta Peterhead. Farma składa się z sześciu turbin o mocy 5 MW każda i ma produkować energię zdolną zaspokoić potrzeby energetyczne blisko 20 000 domostw. Norwedzy dodatkowo dla tej farmy zamontowali specjalny akumulator o mocy 1 MW i pojemności 1,3 MWh.
Za tego typu rozwiązaniem przemawia argument silnych wiatrów w miejscach, gdzie wody morskie i oceaniczne są bardzo głębokie i stawianie tam masztów na fundamentach na dnie nie opłaca się lub jest po prostu niewykonalne. Może to dotyczyć nawet 80% tego typu zasobów. Technologia floating polega więc na postawieniu wiatraku na specjalnych balastach przytwierdzonych do dna i powstrzymujących zatopienie konstrukcji.
Farma Hywind Tampen ma kosztować około 5 miliardów norweskich koron (2, 137 mld zł). Przedsiębiorstwo chce postawić 11 turbin o mocy 8 MW każda. Mają pokrywać 35% zapotrzebowania energetycznego platform wiertniczych. Obecnie zasilanie czerpią z generatorów spalających ropę. Takie przejście na OZE może zredukować emisję CO2 o ponad 200 000 ton rocznie. Według Equinor koszt produkcji energii z pływających wiatrowych farm do 2030 roku może spaść do 40-60 €/MWh.
fot: Øyvind Gravås / Woldcam – Statoil ASA
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.