Firma Eco Wave Power opracowała innowacyjną technologię produkcji czystej energii elektrycznej z fal oceanicznych i morskich. Prosty, ale inteligentny projekt umożliwia mocowanie pływaków do istniejących konstrukcji, takich jak mosty, mola etc. Na czym polega ta technologia i czy jest opłacalna?
Pływające platformy z panelami słonecznymi
Firma Eco Wave Power już 2014 roku podpisała umowę o sprzedaży energii z władzami Gibraltaru. Obecnie twórcy technologii prowadzą znaczące projekty o mocy ponad 325,7 MW na całym świecie, m.in. w Izraelu.
Zobacz, jak prezentuje się ta technologia:
Innowacyjny projekt został uznany za „pionierską technologię” przez Ministerstwo Energetyki Izraela i otrzymał liczne wyróżnienia, takie jak m.in. tytuł Efficient Solution od Solar Impulse Foundation. Na czym polega ten pomysł?
Na czym to polega?

- Pływaki czerpią energię z fal, wykorzystując wznoszący się i opadający ruch wody.
- Ruch pływaków ściska tłoki hydrauliczne, które przekazują biodegradowalny płyn hydrauliczny do akumulatorów zlokalizowanych na lądzie.
- Dzięki nagromadzonemu płynowi w akumulatorach powstaje ciśnienie.
- Zwolnienie płynu (ciśnienia) wprawia w ruch silnik hydrauliczny.
- Silnik obraca generator, a energia elektryczna przekazywana jest do sieci za pomocą falownika.
- Płyn hydrauliczny wraca do pojemnika, gdzie czeka na nadejście kolejnej fali.
Płyn po dekompresji wraca do zbiornika płynu hydraulicznego, tworząc w ten sposób okrężny układ zamknięty. System rozpoczyna produkcję energii elektrycznej z wysokości fali 0,5 metra.
Całość działania systemu jest kontrolowana i monitorowana przez zautomatyzowany i inteligentny system. Aby mógł on sobie poradzić ze zbyt wielkimi falami, pływaki automatycznie wznoszą się ponad poziom wody i pozostają w tej pozycji, aż burza minie. Po przejściu burzy pływaki wracają do pracy.
Energia z fal morskich + fotowoltaika
Eco Wave Power stara się wprowadzić swoją innowacyjną technologię do dodatkowych krajów, które są odpowiednie do produkcji energii fal na całym świecie, takich jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Kanada i Republika Południowej Afryki, z których wszystkie mają duży potencjał do wdrażania technologii energii fal.
Pływaki mają minimalny wpływ na środowisko i krajobraz. Fotowoltaika dodatkowo zwiększa wykorzystanie energii w miejscach takich jak Gibraltar, gdzie ze względu na mały obszar, zapotrzebowanie na wolną przestrzeń jest szczególnie duże.

Chcesz wiedzieć więcej o technologii wykorzystania energii z pływów morskich? Zobacz artykuł:
źródło: ecowavepower.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.