Po 100 latach sfotografowano mundżaka Roosevelta

Gatunek mundżaka Roosevelta został odkryty w 1929 roku w północnym Laosie, na podstawie odnalezionej czaszki jednego osobnika. Teraz, po niemal 100 latach poszukiwań, udało się sfotografować samicę z młodym. 

Mundżaki to ssaki z rodziny jeleniowatych, które wyewoluowały wcześniej, niż inni przedstawiciele tej rodziny. Gatunek mundżaka Roosevelta został odkryty w 1929 roku, podczas azjatyckiej ekspedycji Kelley’a-Roosevelta w północnym Laosie, kiedy odnaleziono jego czaszkę. Jedynie na jej podstawie opisano wtedy zwierzę. Kolejne informacje pojawiły się dopiero w 1999 i 2012 roku, kiedy na granicy Laosu i Wietnamu odnaleziono więcej jego szczątek – poroże i skóry.

Fotowoltaika od Columbus Energy

7 października 2019 roku, na terenie parku Narodowego Bach Ma w Wietnamie, po raz pierwszy udało się sfotografować przedstawiciela tego gatunku. Zdjęcia uchwyciły samicę mundżaka Roosevelta z młodym, co świadczy o tym, że gatunek się rozmnaża.

To poszerza naszą wiedzę o tym gatunku o 99 procent. Wiedzieliśmy, że on istnieje. Nie wiedzieliśmy tak na prawdę jak on wygląda, bo dotychczas było jedno rozmyte zdjęcie z fototrapu i kilka skór oraz czaszek  – powiedział Radosław Ratajszczak, prezes zarządu ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.

Samice Mundżaka Roosevelta sfotografowano 800 kilometrów od dotychczasowo znanych miejsc występowania gatunku. Naukowcy przypuszczają, że na terenie Azji  może żyć nawet kilkanaście gatunków mundżaków, ale przypuszczenia te nie zostały jeszcze potwierdzone.

fot: Zoo Wrocław