Pod koniec listopada zamknięto szkoły w Teheranie. Przyczyną był smog

Pod koniec listopada zamknięto szkoły w Teheranie. Przyczyną był smog

Zamykanie szkół w Teheranie ze względu na smog powoli staje się już niechlubną tradycją. O takiej akcji pisaliśmy w poprzednim roku, w bieżącym placówki naukowe zamknięto pod koniec listopada.

W piątek, 29 listopada władze Teheranu zdecydowały, że przedszkola, szkoły i uczelnie będą zamknięte ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza. Zawieszono także wszelkie imprezy sportowe i eventy. Mieszkańcom, z wyszczególnieniem dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, zalecono pozostanie w domach. Decyzja została ogłoszona przez Mohammada Taghizadeha, zastępcę gubernatora po spotkaniu z komitetem ds. zanieczyszczenia powietrza.

Zamknięcie szkół do nie koniec doraźnych działań

W sobotę ograniczono także ruch pojazdów w stolicy Iranu. Zakazano poruszania się samochodom ciężarowym na terenie prowincji Teheran. W niedzielę zostały wstrzymane niektóre zakłady przemysłowe i kopalnie piasku. Według air.tehran.ir, stężenie niebezpiecznych cząstek w powietrzu  w piątek wynosiło 146µm na m3. W godzinach popołudniowych spadło do 107µm/m3. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maksymalny dopuszczalny poziom nie powinien przekraczać 50µm/m3.

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną prawie 30 tys. zgonów rocznie w Iranie. Według raportu Banku Światowego z poprzedniego roku większość zanieczyszczeń generują pojazdy, rafinerie i elektrownie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.