Podlaskie musi dołożyć 15 mln złotych na instalacje OZE z dotacji UE

62 samorządy lokalne w województwie podlaskim otrzymały unijne dotacje na solary oraz panele fotowoltaiczne, ale aby zrealizować inwestycje należy zapłacić dodatkowy podatek VAT. Z szacunków wynika, że to około 15 mln zł.

Pozyskane na solary oraz panele fotowoltaiczne pieniądze pochodzą z europejskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W jego ramach rozdysponowano aż 70 mln zł. Jak dotąd urząd marszałkowski podpisał umowy z czterema gminami.

Do realizacji inwestycji niezbędne jest zapłacenie podatku VAT. Nie wiadomo jednak, kto ma pokryć jego koszty – mieszkańcy czy samorządy. Problem ten zgłaszał już w grudniu Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, a następnie interweniował wicemarszałek Maciej Żywno. W tej kwestii wypowiadał się również konwent marszałków, zauważając, że opodatkowane instalacji OZE finansowanych z dotacji dotyczy całej Polski.

Mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy mają przyznane dofinansowanie, ale dowiedzieli się o konieczności pokrycia podatku VAT, rezygnują z inwestycji. Sytuacja może doprowadzić do tego, że około 10 mln złotych zostanie w ogóle niewykorzystanych. Jak informuje Maciej Żywno: „Pieniądze nie przepadają, zostają w RPO, jednak może nie być szansy na wykorzystanie ich w 2018 r.”

Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, oszacował, że 23% od ogólnej sumy dotacji to około 15 mln zł podatku VAT. Samorządy wahają się, czy dofinansowywać całe przedsięwzięcie, ponieważ interpretacja prawna ministerstwa może się zmienić, co sprawi, że trudniejsze będzie dochodzenie zwrotu pieniędzy.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!