Podlaskie musi dołożyć 15 mln złotych na instalacje OZE z dotacji UE

62 samorządy lokalne w województwie podlaskim otrzymały unijne dotacje na solary oraz panele fotowoltaiczne, ale aby zrealizować inwestycje należy zapłacić dodatkowy podatek VAT. Z szacunków wynika, że to około 15 mln zł.

Pozyskane na solary oraz panele fotowoltaiczne pieniądze pochodzą z europejskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W jego ramach rozdysponowano aż 70 mln zł. Jak dotąd urząd marszałkowski podpisał umowy z czterema gminami.

Do realizacji inwestycji niezbędne jest zapłacenie podatku VAT. Nie wiadomo jednak, kto ma pokryć jego koszty – mieszkańcy czy samorządy. Problem ten zgłaszał już w grudniu Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, a następnie interweniował wicemarszałek Maciej Żywno. W tej kwestii wypowiadał się również konwent marszałków, zauważając, że opodatkowane instalacji OZE finansowanych z dotacji dotyczy całej Polski.

Mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy mają przyznane dofinansowanie, ale dowiedzieli się o konieczności pokrycia podatku VAT, rezygnują z inwestycji. Sytuacja może doprowadzić do tego, że około 10 mln złotych zostanie w ogóle niewykorzystanych. Jak informuje Maciej Żywno: „Pieniądze nie przepadają, zostają w RPO, jednak może nie być szansy na wykorzystanie ich w 2018 r.”

Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, oszacował, że 23% od ogólnej sumy dotacji to około 15 mln zł podatku VAT. Samorządy wahają się, czy dofinansowywać całe przedsięwzięcie, ponieważ interpretacja prawna ministerstwa może się zmienić, co sprawi, że trudniejsze będzie dochodzenie zwrotu pieniędzy.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.