Podlaskie musi dołożyć 15 mln złotych na instalacje OZE z dotacji UE

62 samorządy lokalne w województwie podlaskim otrzymały unijne dotacje na solary oraz panele fotowoltaiczne, ale aby zrealizować inwestycje należy zapłacić dodatkowy podatek VAT. Z szacunków wynika, że to około 15 mln zł.

Pozyskane na solary oraz panele fotowoltaiczne pieniądze pochodzą z europejskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W jego ramach rozdysponowano aż 70 mln zł. Jak dotąd urząd marszałkowski podpisał umowy z czterema gminami.

Do realizacji inwestycji niezbędne jest zapłacenie podatku VAT. Nie wiadomo jednak, kto ma pokryć jego koszty – mieszkańcy czy samorządy. Problem ten zgłaszał już w grudniu Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, a następnie interweniował wicemarszałek Maciej Żywno. W tej kwestii wypowiadał się również konwent marszałków, zauważając, że opodatkowane instalacji OZE finansowanych z dotacji dotyczy całej Polski.

Mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy mają przyznane dofinansowanie, ale dowiedzieli się o konieczności pokrycia podatku VAT, rezygnują z inwestycji. Sytuacja może doprowadzić do tego, że około 10 mln złotych zostanie w ogóle niewykorzystanych. Jak informuje Maciej Żywno: „Pieniądze nie przepadają, zostają w RPO, jednak może nie być szansy na wykorzystanie ich w 2018 r.”

Mirosław Lech, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, oszacował, że 23% od ogólnej sumy dotacji to około 15 mln zł podatku VAT. Samorządy wahają się, czy dofinansowywać całe przedsięwzięcie, ponieważ interpretacja prawna ministerstwa może się zmienić, co sprawi, że trudniejsze będzie dochodzenie zwrotu pieniędzy.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.