Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pojadą dla klimatu. Pierwsza edycja Climate Classic w Polsce

Pojadą dla klimatu. Pierwsza edycja Climate Classic w Polsce

Jedną z konsekwencji ocieplenia klimatu i topniejących lodowców jest podnoszenie się poziomu mórz i oceanów. I właśnie na ten problem chcą zwrócić naszą uwagę organizatorzy rajdu Climate Classic, który odbywa się już w najbliższą niedzielę 28 maja.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Podnoszenie się poziomu mórz i oceanów

Idea Rajdów Climate Classic narodziła się w Holandii, gdzie w 2020 roku odbył się pierwsza jazda dla klimatu. Od początku wydarzeniu towarzyszył cel – zwrócenie uwagi na problem podnoszenia się poziomu mórz, będący konsekwencją ocieplenia klimatu i topniejących lodowców.

Rajdy odbyły się też w Belgii i Francji. Wszędzie kolarze przejechali trasami, które w przyszłości mogą być nowymi liniami brzegowymi.

Podobnie będzie w Polsce. Pierwsza edycja rajdu odbędzie się 28 maja, a jego uczestnicy przejadą przez Żuławy Wiślane. Właśnie ten położony częściowo poniżej poziomu morza zakątek kraju jest jednym z najbardziej zagrożonych przez podnoszący się poziom morza.

Kolarze do wyboru mieli dwie trasy – 100 i 250 km. I jak zaznaczają organizatorzy znaczący dystans jest metaforą wysiłku potrzebnego do spowolnienia zmian klimatu. 

Redukcja śladu węglowego

Kluczowym celem rajdów Climate Classic jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zmian klimatu. W tym celu, podczas rejestracji na rajd, każdy uczestnik zobowiązany był regulaminem do policzenia własnego śladu węglowego i honorowej deklaracji do jego trwałego zredukowania poprzez zmianę codziennych zachowań. 

W obliczeniu śladu węglowego pomaga kalkulator śladu węglowego, który opracowała Carbon Footprint Foundation. Organizatorzy przygotowali też małą ściągę zawierająca praktyczne sugestie jak obniżyć własny ślad węglowy.

Klimat jest dla nas ważny

Pula 340 pakietów startowych szybko się rozeszła. Wśród uczestników są zapaleni cykliści, uczestnicy wielu rajdów i maratonów, ale także osoby, które rower używają po prostu jako sposób na codzienne przemieszczanie się, ale sprawy klimatu są dla nich bardzo ważne. Uczestnicy rajdu pojadą w wyjątkowych koszulkach kolarskich. Znajduje się na nich charakterystyczny motyw w paski, czyli wykres średnich temperatur na świecie w latach 1850-2020.

Koszulki nie mają nadruków z logotypami partnerów, ani datą wydarzenia po to, aby w przyszłym roku uczestnicy mogli wykorzystać je ponownie. Na tym zabiegu skorzysta środowisko i portfele uczestników, którzy w przyszłym roku zapłacą za pakiet odpowiednio mniej mówił w jednym z wywiadów Dominik Gajerski z Cycling 4 Climate.

fot. Cycling 4 Climate

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.