Pokazowa instalacja do zbierania wody deszczowej projektu Diébédo Francisa Kérégo

21 czerwca, w bardzo słoneczny dzień, dokonano oficjalnego otwarcia spektakularnej instalacji Serpentine Pavillon w Londynie. Jednakże dopiero gdy pada deszcz system ten prezentuje swoje możliwości.

Diébédo Francis Kéré jest pochodzącym z Burkina Faso architektem, który prowadzi biuro projektowe w Berlinie. Zaprojektowany przez niego Serpentine Pavillon to instalacja do zbierania wody deszczowej. Dach chroni zwiedzających przed deszczem, a system zbiera wodę w środku budynku. Wykorzystana ona może być następnie do podlewania otaczającego parku.

Jak mówi Kéré, do stworzenia tego rodzaju systemu zainspirowała go lokalna kultura jego rodzinnego miasta w Burkina Faso – Gando. W Wielkiej Brytanii pawilon pełni raczej rolę prezentacji możliwości technicznych i artystycznego opisu klimatu tego kraju.

Berlińskie biuro Kéré Architecture, projektujące Serpentine Pavillon, jest pierwszym biurem, którego Twórca pochodzi z Afryki. Tego rodzaju instalacje stawiane są w parku przy Serpentine Gallery od roku 2000, co rok.

Jak mówi Kéré, jego inspiracją były drzewa. Konstrukcja dachu jest ażurowa, co pozwala na obserwację pogody, będąc jednocześnie zabezpieczonym przed jej wpływem. Pozwala to zwiedzającym na unikalne odczuwanie tradycyjnego brytyjskiego klimatu.

Dach pawilonu wykonano z drewnianych elementów, opartych na ukrytej stalowej ramie. Spadające na dach krople deszczu ściekają po nim w kierunku centralnego otworu, gdzie tworzą razem niewielki wodospad, spadający na ziemię, gdzie system rur odprowadza wodę do zewnętrznego zbiornika. Woda ta wykorzystana zostanie później do podlewania parku.

Ściany budynku wykonano z lekkich, drewnianych elementów – prefabrykowanych drewnianych modułów. Są one przewiewne, więc umożliwiają zwiedzającym pawilon odczuwanie wiatru. Otwory w ścianach doprowadzają do wnętrza światło jak i tworzą złożoną mozaikę cieni wewnątrz.

Drzewa w Burkina Faso są istotnym elementem krajobrazu, a także miejscem spotkań ludzi. Kéré ma nadzieję, że tegoroczny Serpentine Pavillon w Londynie, który zaprojektował, będzie mógł pełnić podobną rolę.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: