E.ON zamierza kolokować systemy przechowywania energii z farmami siatrowymi

Amerykański E.ON poinformował, że zamierza kolokować systemy przechowywania energii z farmami wiatrowymi, których jest operatorem. Pierwsze tego rodzaju systemy zainstalowane zostaną przy farmach Pyron oraz Inadale na zachodzie stanu Teksas.

Systemy przechowywania energii powstawać będą w oparciu o moduł nazwane Texas Waves. Jest to wykorzystująca baterie litowo-jonowe instalacja o mocy krótkotrwałej równej niemalże 10 MW. E.ON planuje uruchomić dwa pierwsze systemy w Teksasie do końca tego roku.

„Nasz projekt Texas Waves ma umożliwić nam zdobycie bardziej ugruntowanej pozycji w sektorze przechowywania energii na teksańskim rynku. Instalowane systemy mają być uzupełnienie ponad 2,7 MW mocy wiatrowych, jakie są zainstalowane w tym stanie” komentował Steve Trenholm, dyrektor E.ON Solar and Energy Storage.

Zainstalowane systemy przechowywania energii mają służyć m.in. Radzie Niezawodności Elektrycznej stanu Teksas do poprawny stabilności sieci energetycznej głównie poprzez poprawę odpowiedzi sieci przesyłowej na nagłe zmiany zapotrzebowania na energię elektryczną.

„System magazynowania energii będzie integralną częścią farmy wiatrowej w Roscoe w Teksasie i ładowany będzie z prądu generowanego przez wiatraki” dodaje Mark Frigo, wicedyrektor działu przechowywania energii w E.ON. „Projekty te korzystać mają z zgromadzonego przez nas doświadczenia w zakresie magazynowania energii elektrycznej, zdobytego w ramach budowanego już projektu Iron Horse”.

Wspominany przez Frigo Iron Horse to pierwszy podłączony do sieci energetycznej magazyn energii oparty na ogniwach litowo-jonowych, jaki budowany jest przez tego operatora. Znajduje się on w Tucson w stanie Arizona, gdzie współpracuje z farmą fotowoltaiczną. Powinien on zostać uruchomiony, jak podaje E.ON, w pierwszej połowie bieżącego roku.