Polaków czeka wymiana liczników energii elektrycznej

W wielu polskich domach wciąż wykorzystywane są analogowe liczniki zużycia energii elektrycznej, które nie wskazują realnej ilości wykorzystanej energii, tylko prognozowaną. Wydaje się, że już niebawem nadejdzie ich kres, ponieważ zgodnie z wymogami Unii Europejskiej do końca 2020 roku inteligentne liczniki będą musiały stanowić co najmniej 80% całości w każdym z krajów członkowskich, a zatem także w Polsce.

Wymiana liczników na nowsze będzie wiązać się z korzyściami dla konsumentów. Możliwe będzie poznanie dokładnego miesięcznego zużycia energii elektrycznej, zatem łatwiej będzie oszacować poniesione koszty. Co więcej, nic nie będzie stać na przeszkodzie, by poznać dane dla jednego dnia bądź konkretnej godziny. W kilku krajach wspólnoty cel ten jest już osiągnięty – między innymi w Estonii, gdzie obecnie tylko 3% mieszkańców korzysta jeszcze z liczników analogowych.

Można przypuszczać, że właśnie wymogi Unii Europejskiej zmotywowały firmę TAURON Polska Energia S.A. do stopniowego wycofywania się z metody prognozowania rachunków za energię elektryczną; powyższą zmianę przedsiębiorstwo zapowiedziało jakiś czas temu.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Vestas uruchamia zakład produkcyjny w Rosji

Następny artykuł

Volvo prezentuje nowoczesne miejskie autobusy hybrydowe i innowacyjną elektryczną hybrydę

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,