Vestas uruchamia zakład produkcyjny w Rosji

Vestas, największy producent, sprzedawca, instalator oraz serwisant turbin wiatrowych na świecie, uruchomi zakład produkcyjny w Rosji. Na tę decyzję wpłynął wynik aukcji OZE przeprowadzonej w tym kraju.

W czerwcu Rosjanie rozstrzygali aukcję dotyczącą licencji na moce odnawialnych źródeł energii, wynoszące niemal 2,5 GW. Jednym z beneficjentów okazał się joint venture utworzony przez fiński koncern energetyczny Fortum oraz rosyjski koncern Rusnano. Obie firmy mają prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantowanej, która określana jest stopą zwrotu o mocy 1GW. W związku z tym w Rosji ma powstać aż dwadzieścia sześć farm wiatrowych. Fortum poinformował, że sprzedaż energii ma odbyć się po stawkach wynoszących około 115–135 euro/MWh.

To właśnie Vestas ma dostarczyć dla tego projektu elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1 GW. W związku z dużym zapotrzebowaniem duńska firma od razu doszła do wniosku, że konieczne będzie uruchomienie produkcji na terenie Rosji.

Vestas podpisał umowę z władzami Uljanowska, znajdującego się w południowo-zachodniej Rosji. W porozumieniu zawarto kwestię związaną z uruchomieniem produkcji elementów elektrowni wiatrowych. Ponadto duńskie przedsiębiorstwo ma zająć się szkoleniami dla lokalnych inżynierów, dotyczącymi powstawania elektrowni wiatrowych. Farmy wiatrowe w Rosji mają zostać wybudowane do 2020 roku.

W 2016 roku Vestas zainstalował około 60 tysięcy turbin wiatrowych, co stanowiło aż 16 procent globalnego potencjału energetyki wiatrowej. Z roku na rok firma ta notuje coraz większe zyski. W Polsce duńskie przedsiębiorstwo stacjonuje w Szczecinie i Warszawie, a lokalne punkty serwisowe mają aż w dziewiętnastu miejscach.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Fotowoltaika: Chińczycy idą na rekord

Następny artykuł

Polaków czeka wymiana liczników energii elektrycznej

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,