Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polenergia sprzedaje grupie Equinor udziały w spółkach morskiej energetyki wiatrowej

Polenergia sprzedaje grupie Equinor udziały w spółkach morskiej energetyki wiatrowej

22 maja 2018 roku przedsiębiorstwo Polenergia zawarła ze Statoil Holding Netherlands umowę przyrzeczoną, która przenosi własność pięćdziesięciu procent udziałów posiadanych przez tę pierwszą w spółkach Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III na Statoil Holding Netherlands.

Polenergia Bałtyk II oraz Polenergia Bałtyk III są w trakcie przeprowadzania projektów budowy morskich farm wiatrowych o mocy całkowitej 1200 MW na Morzu Bałtyckim. Statoil Holding Netherlands należy do dawnej grupy Statoil, która 16 maja br. zmieniła nazwę na Equinor.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

22 maja 2018 roku zawarto umowę dotyczącą rozwoju i realizacji projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim między firmami Polenergia Bałtyk II, Polenergia Bałtyk II i Statoil New Energy Service Centre oraz umowy serwisowe między poszczególnymi spółkami celowymi, tj. Polenergią Bałtyk II oraz Polenergią Bałtyk III i Polenergią.

Na początku 2018 roku Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ), od wielu lat promująca rozwój morskiej energetyki w Polsce, opublikowała zaktualizowany Program rozwoju morskiej energetyki oraz przemysłu morskiego w Polsce.

FNEZ oszacowała w nim, iż faktyczny potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi między 8 GW a 10 GW i oceniła, że budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce o mocy blisko 600 MW może być zainicjowana około 2022 roku. Fundacja wskazywała, iż pierwsze morskie elektrownie mogą zostać przyłączone do sieci w 2025 roku. Do końca roku 2030 może zostać skonstruowanych blisko 4 GW, zaś do roku 2035 – 8 GW.

W pierwszym kwartale 2018 roku grupa Polenergia odnotowała przychody ze sprzedaży wynoszące blisko 747 milionów złotych, co oznacza wzrost o pięć procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzedzającym. Wpływ na to miały przede wszystkim wyższe przychody ze sprzedaży segmentu obrotu.

Poprawiony wynik EBITDA grupy w pierwszym kwartale 2018 roku wyniósł 38,9 miliona złotych (bez korekty 39,6 miliona złotych), czyli był niższy o 3,6 miliona złotych w porównaniu do analogicznego okresu poprzedzającego, przede wszystkim z uwagi na niższą marżę na handlu energią elektryczną w segmencie obrotu, spowodowaną negatywną wyceną kontraktów w portfelu tradingowym, po części skompensowaną wyższym rezultatem w segmencie energetyki wiatrowej.

źródło: energetyka.wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.