Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polka i jej zespół z prestiżową nagrodą. Otrzymali ją za lekkie jak śnieg panele perowskitowe

Polka i jej zespół z prestiżową nagrodą. Otrzymali ją za lekkie jak śnieg panele perowskitowe

Polka i jej zespół z prestiżową nagrodą. Otrzymali ją za lekkie jak śnieg panele perowskitowe

Olga Malinkiewicz i jej zespół głosami niezależnego jury zwyciężają w kategorii MŚP w konkursie European Inventor Award 2024. Zespół otrzymał również nagrodę publiczności Popular Prize. Malinkiewicz została uhonorowana w obu kategoriach za opracowanie przełomowych perowskitowych ogniw słonecznych, które w wydajny sposób przekształcają światło w energię i oferują tym samym nowe zrównoważone rozwiązania energetyczne.

Reklama

Wyróżnienie dla polskiej fizyczki

Europejski Urząd Patentowy (EPO) uhonorował wczoraj (9 lipca) na Malcie polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz i jej zespół w kategorii MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) w konkursie European Inventor Award 2024. Ponadto zespół otrzymał również nagrodę publiczności Popular Prize, która podkreśla kluczową rolę odkrycia w rozwijaniu technologii odnawialnych źródeł energii. Malinkiewicz i jej zespół zostali docenieni za stworzenie nadających się do druku cienkich i elastycznych perowskitowych ogniw słonecznych, pozwalających na bardziej zrównoważone i wszechstronne podejście do wykorzystania energii słonecznej pochodzącej zarówno z naturalnych, jak i sztucznych źródeł światła. Naukowcy wykorzystali innowacyjny proces druku atramentowego, by ogniwa te były produkowane w sposób, który zwiększa zrównoważony rozwój i zmniejsza zużycie energii.

W kategorii MŚP ​pozostałymi finalistami byli ​francuscy naukowcy Bruno Mottet i Lyderic Bocquet za opracowanie metody wykorzystania energii osmotycznej oraz fińska para Sirpa i Markku Jalkanen za stworzenie immunoterapii ukierunkowanej na komórki nowotworowe. 

Do głosowania zachęcono również publiczność, która mogła wybrać swojego ulubionego wynalazcę lub cały zespół spośród 12 nominowanych do nagrody Popular Prize w kategoriach badania, przemysł, kraje spoza EPO i MŚP.

Polska bogini słońca – Olga Malinkiewicz rewolucjonizuje fotowoltaikę

– Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie i wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu – mówi Malinkiewicz. – Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć. Do dzieła!

Drukowalne ogniwa słoneczne dr Malinkiewicz i jej zespołu, ważące tak mało, że arkusz o powierzchni jednego metra kwadratowego można bez wysiłku trzymać między dwoma palcami, wprowadzają nowatorskie pojęcie recyklingu światła i pozwalają na wszechstronne wdrożenia. Dzięki wyjątkowym właściwościom perowskitów, które mogą pochłaniać szerszy zakres długości fal słonecznych, ta przełomowa technologia jest zarówno wielostronna, jak i opłacalna. 

Ogniwa perowskitowe charakteryzują się wysoką wydajnością, a ich wytwarzanie, wymagające minimalnej ilości energii ma niski wpływ na środowisko. Olga Malinkiewicz podkreśla, że druk atramentowy jest opłacalną i energooszczędną metodą produkcji perowskitowych ogniw słonecznych – w porównaniu do innych metod, takich jak systemy odparowywania i powlekanie wirowe. To zrównoważone podejście wpisuje się w szersze cele ochrony środowiska i globalne inicjatywy na rzecz bardziej ekologicznych technologii.

Ku transformacji energetycznej

Ponieważ dyrektywa Unii Europejskiej o odnawialnych źródłach energii zakłada, że do 2030 roku 45% zużywanej energii będzie pochodzić z OZE, szybki wzrost wykorzystania energii słonecznej staje się kluczowym celem. Perowskitowe ogniwa słoneczne – o wyższej wydajności przekształcania światła w energię elektryczną – wydają się być obiecującą alternatywą wobec tradycyjnych paneli krzemowych. Podczas testów przeprowadzonych przez dr Malinkiewicz ogniwa perowskitowe wykazały współczynnik konwersji światła na energię elektryczną na poziomie 25,8%, przewyższając tym samym ogniwa krzemowe (współczynnik 21%).  

Lekka, elastyczna natura polimerów pokrytych perowskitem zmniejsza również nacisk strukturalny na budynki. Wynalazek ten otworzył drogę do nowych produktów – od generujących energię rolet przeciwsłonecznych po potencjalną integrację energii słonecznej z elektroniką użytkową, taką jak klawiatury czy telefony komórkowe. Drukowalne ogniwa słoneczne Olgi Malinkiewicz mają zatem kluczowe znaczenie dla przyspieszenia przejścia na zrównoważoną energię. Wynalazek ten jest zgodny z globalnymi celami w zakresie odnawialnych źródeł energii i obrazuje, jak zaawansowane technologicznie materiały mogą stanowić podstawę inteligentniejszych, bardziej elastycznych rozwiązań energetycznych. 

– Czytaj także: Polska firma szuka inwestora strategicznego. Cel? Komercjalizacja perowskitów

Źródła: informacja prasowa – EPO

Fot. EPO, Lukasz Bera

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.