W Polsce zostanie uruchomiony testowy Hyperloop

hyperloop

Hyperloop niewątpliwie stanowi przyszłość światowego przewoźnictwa. Jednym z głównych założeń projektu, który bywa także nazywany koleją próżniową, jest połączenie zalet transportu lotniczego i kolejowego. Dzięki likwidacji tarcia poprzez zastosowanie lewitacji magnetycznej Hyperloop teoretycznie może uzyskiwać prędkość nawet 1200 km/h.

Wiele wskazuje na to, że w Polsce niebawem powstanie testowy hyperloopowy tor. Spółka Hyper Poland zawarła porozumienie z Instytutem Kolejnictwa. Układ ten zakłada wspieranie rozwoju technologii Hyperloop, a jego głównym punktem jest doprowadzenie do budowy testowego odcinka toru.

Krzysztof Tabiszewski, pełniący funkcję prezesa Hyper Poland, nie chce ujawniać żadnych szczegółów przedsięwzięcia, ponieważ jego zdaniem jest na to jeszcze zbyt wcześnie. Wiadomo już jednak, że przy realizacji tego projektu będą brać udział najlepsi fachowcy z polskich uczelni.

Dyrektor Instytutu Kolejnictwa, dr inż. Andrzej Żurkowski, stanowczo twierdzi, że system transportu w Polsce wymaga zmian. Instytut chce w nich uczestniczyć, dlatego podpisano wspomniane wcześniej porozumienie. W tym wypadku także nie zdradzono żadnych szczegółów dotyczących tego przedsięwzięcia. Chociaż zawarcie umowy wskazuje na to, że wkrótce powinny rozpocząć się konkretne działania, na razie trudno przewidzieć, kiedy się one rozpoczną.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

SolarWorld stanie na nogi?

Następny artykuł

B1 – elektryczny Off Road niebawem zadebiutuje w USA

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,