W Polsce zostanie uruchomiony testowy Hyperloop

W Polsce zostanie uruchomiony testowy Hyperloop

Hyperloop niewątpliwie stanowi przyszłość światowego przewoźnictwa. Jednym z głównych założeń projektu, który bywa także nazywany koleją próżniową, jest połączenie zalet transportu lotniczego i kolejowego. Dzięki likwidacji tarcia poprzez zastosowanie lewitacji magnetycznej Hyperloop teoretycznie może uzyskiwać prędkość nawet 1200 km/h.

Wiele wskazuje na to, że w Polsce niebawem powstanie testowy hyperloopowy tor. Spółka Hyper Poland zawarła porozumienie z Instytutem Kolejnictwa. Układ ten zakłada wspieranie rozwoju technologii Hyperloop, a jego głównym punktem jest doprowadzenie do budowy testowego odcinka toru.

Krzysztof Tabiszewski, pełniący funkcję prezesa Hyper Poland, nie chce ujawniać żadnych szczegółów przedsięwzięcia, ponieważ jego zdaniem jest na to jeszcze zbyt wcześnie. Wiadomo już jednak, że przy realizacji tego projektu będą brać udział najlepsi fachowcy z polskich uczelni.

Dyrektor Instytutu Kolejnictwa, dr inż. Andrzej Żurkowski, stanowczo twierdzi, że system transportu w Polsce wymaga zmian. Instytut chce w nich uczestniczyć, dlatego podpisano wspomniane wcześniej porozumienie. W tym wypadku także nie zdradzono żadnych szczegółów dotyczących tego przedsięwzięcia. Chociaż zawarcie umowy wskazuje na to, że wkrótce powinny rozpocząć się konkretne działania, na razie trudno przewidzieć, kiedy się one rozpoczną.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.