Polska liderem rozwoju elektromobilności w Europie, tak twierdzi minister Tchórzewski

Podczas ceremonii podpisania porozumienia pomiędzy spółkami skarbu państwa w zakresie rozwoju elektromobilności minister energii Krzysztof Tchórzewski pochwalił rozwój tegoż rodzimego sektora i podkreślił, że dzięki podsygnowanemu właśnie przełomowemu porozumieniu nasz kraj wysuwa się na pozycję lidera w zakresie rozwoju transportu elektrycznego.

Porozumienie podpisane zostało pomiędzy takimi spółkami, jak Grupa Lotos, Poczta Polska, Telewizja Polska, Enea Serwis oraz Kolejowe Zakłady Łączności. Ma ono na celu wspólną walkę z nadmierną emisją oraz rozwój elektromobilności. „Nasze państwo postanowiło, że elektromobilność jest tym, co prowadzi nas do nowoczesności, także w zakresie walki z emisją, co jest niezwykle ważne” – mówił szef resortu energii.

Jak mówił minister: „Ciągle się Polsce zarzuca, że właśnie Polska jest w wielu miejscach tą czarną plamą w zakresie elektromobilności i to się przenosi medialnie na polski węgiel”. Według ministra takie przekonanie nie jest prawdziwe. „Właśnie w Polsce my koncentrujemy emisję tam, gdzie są elektrownie i tam z nią walczymy bardzo skutecznie. Bo jeżeli mamy już takie sytuacje, że w odległościach nawet ok. kilometra od elektrowni są osiedla mieszkaniowe (…), to znaczy, że tam nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi” – tłumaczył Tchórzewski.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Bardzo się cieszę, że tak duża grupa przedsiębiorstw, której liderem jest Telewizja Polska, która patrzy nowocześnie do przodu (…), cieszy się z dzisiejszych porozumień, z całej serii porozumień, które będą podpisane i które otworzą nam drogę ku temu, żeby ta elektromobilność stała się faktem” – komentował minister.

Jak wskazuje Tchórzewski, polski rząd aktywnie wspiera rozwój transportu elektrycznego i wdraża infrastrukturę mającą wspomagać rozwój tego sektora, np. poprzez tworzenie punktów ładowania aut elektrycznych.

„Dzięki rozwojowi elektromobilności zredukuje się problem smogu w miastach, spowodowany przez samochody” – zauważał Tchórzewski. Zwrócił on również uwagę na fakt, że smog pojawia się także w tych miejscach, gdzie nie wykorzystuje się węgla do ogrzewania domów. „Dlatego elektromobilność jest tym kierunkiem, który powinien nas prowadzić jako walka o zdrowie, walka o komfort i walka o to, żebyśmy właśnie skuteczniej wykorzystywali produkty energetyczne. A więc żebyśmy wykorzystywali je także w nocy do ładowania, żeby te elektrownie na pusto nie chodziły” – tłumaczył.

„Przed nami ambitny plan realizacji strategii do 2020 roku. Zarówno odpowiedzialnego rozwoju (…) i tworzenia warunków do rozwoju elektromobilności poprzez ułatwienia w lokalizowaniu stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, zakup elektrycznych autobusów oraz wspieranie miast w rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego” – podkreślała Andżelika Możdżanowska, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. Podkreśliła ona znaczenie podpisania omawianego porozumienia, wskazując przy tym, że jest ono dowodem na to, jak dobrze przygotowana jest Polska na nadchodzące zmiany w sektorze transportu.

„Kołem zamachowym do rozwoju motoryzacji elektrycznej może okazać się działalność dużych przedsiębiorstw państwowych, takich jak dzisiejsi sygnatariusze porozumienia: Telewizja Polska, Grupa Lotos, Poczta Polska, Enea Serwis, Kolejowe Zakłady Łączności (…). Dzisiejszy dzień jest zwiastunem nowego trendu czy wręcz pozytywnej mody na ekologię, dojrzałe i odpowiedzialne podejście do środowiska, a także, że ten trend będzie jednym z istotnych faktorów zwiększających konkurencyjność Polski na świecie” – skomentowała Możdżanowska.

Jak dodaje prezes TVP, Jacek Kurski, Telewizja Polska zamierza jeszcze w tym roku kupić 20 aut elektrycznych, a w kolejnym roku 100 kolejnych. Od 2020 roku zakupy takich aut mają być regularne, a same pojazdy znaleźć mają się w każdym oddziale TVP.

Powyższe porozumienie oraz inne starania rządu związane z popularyzacją w naszym kraju elektromobilności wpisują się w kompleksowy program rozwoju tego sektora, będący jednym z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.