Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska wśród trzydziestu najbardziej ekologicznych krajów

Polska wśród trzydziestu najbardziej ekologicznych krajów

Jak się okazuje skuteczniej dbamy o przyrodę niż Amerykanie i Rosjanie, choć gorzej niż około dwadzieścia krajów Unii Europejskiej. Takie wnioski można wyciągnąć z analizy corocznego rankingu najbardziej ekologicznych państw świata. Jako kraj stajemy się bardziej eko, ponieważ zmienia się nasz sposób życia oraz chętniej przyjmujemy wpływy i technologie z zachodu.

750x200 doublebillboard zaproszenie big

Environmental Performance Index to ranking dotyczący czystości i jakości środowiska naturalnego, w którym każdy kraj oceniany jest w 100-punktowej skali. Ranking tworzony jest przez ośrodki badawcze uniwersytetów Yale i Columbia. Ostateczny wskaźnik przedstawia efektywność 178 krajów z całego świata ocenianych w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Niektórych może to zdziwić, ale najnowsze zestawienie pokazuje Polskę na 30. miejscu! Obok nazwy naszego kraju widnieje wskaźnik efektywności wynoszący 69,53. Wśród wyprzedzających nas państw dominują europejskie, ponadto nad nami znalazły się m.in.: Australia, Singapur, Nowa Zelandia, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia oraz Chile. Pierwsze miejsce, nieprzerwanie od momentu powstania rankingu, należy do Szwajcarii, która na 100 możliwych punktów, nigdy nie miała mniej niż 85 (w tym roku 87,67). Drugie miejsce zajmuje Luksemburg (83,29), trzecie Australia (82,40), a czwarte Singapur (81,78). Również Czesi plasują się wysoko w tabeli, z wynikiem 81,47 osiągnęli piąte miejsce. My również mamy się z czego cieszyć – prawie 140 krajów zajmuje niższe miejsca. Wśród nich znajdują się: Stany Zjednoczone (33 miejsce, współczynnik 67,52), Rosja (73 miejsce, współczynnik 53,45) oraz Chiny (118 miejsce, współczynnik 43). Ostatnią pozycję w tegorocznym rankingu zajęła Somalia. Głównymi powodami są wysoka śmiertelność dzieci i praktycznie marginalny dostęp do wody pitnej.

Nasz wynik nieznacznie się poprawił, jeszcze dziesięć lat temu Polska miała współczynnik o 2,46 punkty niższy niż obecnie. Z raportu wynika, że należymy do krajów, które robią regularne postępy. Taki wynik nie dziwi – z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski wynika, że coraz częściej i chętniej dbamy o ekologię. Objawia się to głównie używaniem wielorazowych toreb, kupowaniem ekologicznych produktów, unikaniem jednorazowych i nietrwałych przedmiotów, używaniem energooszczędnych żarówek, a także segregacją śmieci. Z badań wynika również, że częściej i chętniej dbaliśmy o środowisko, gdyby nie większe wydatki na eko-produkty. Większość osób nie jest gotowa zapłacić więcej na rozwiązanie ekologiczne np. czystą energię. Ekologiczne rozwiązania nie zawsze jednak muszą wiązać się z większymi kosztami. Wpływ na poprawę współczynnika mają również nowoczesne i ekologiczne technologie, które ułatwiają życie i zmniejszają rachunki. Wśród nich m.in. panele słoneczne i wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych, tak jak ma to miejsce w nowopowstającym osiedlu Alpha Park w warszawskim Ursusie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.